Birisi Benzersiz Site İçeriğinizi Çaldığında Ne Yapmalı?

Mükemmel makale fikrini araştırmak için sayısız saat geçirdiniz. Benzersiz bir eğim vardı, anahtar kelimelerin doğru olduğunu ve makale yüksek kaliteli olduğunu ve arama motorlarında iyi rütbe emin yaptı. Makaleyi katledikten sonra, kullanıcılar makalenizin sonuçlar sayfasının üst kısmına yaklaştığını belirten belirli bir kelime öbeğini aradığında.


Sıkı çalışmanız, trafik aniden düştüğünde trafikte iyi bir artışla karşılıyor ve sayfanız Google aramalarında olduğu gibi görünmüyor. Sadece içerik kazıma kurbanı olabilirsiniz.

“Ne yazık ki blog dünyasında er ya da geç başa çıkmak zorunda kalacağımız tek bir şey var: içerik kazıma. Bu, birisi yazdığınız bir yayını veya makaleyi çaldığında ve kendi sitesinde yayınladığındadır. ” – Melanie Nelson, Blog Yazmanın Temelleri 101

Site Trafiğinize Gerçekten Zarar Verecek mi??

İyi haber şu ki, içeriğinizi çalan bir kişi geçmişte olduğu gibi sitenize zarar vermeyebilir.

Google’ın algoritma değişikliklerinin yeni özelliklerinden biri, orijinal içeriğin çoğu durumda nerede yayınlandığını söyleyebilmeleri ve başkalarının çalışmalarını kopyalayan siteleri cezalandırmalarıdır. Kötü haber şu ki, makaleyi kimin yazdığını bilmeyen veya bunlara dikkat eden bazı okuyucuları sifonlayabilir, ancak sadece konu hakkında bilgi isteyebilirsiniz.

Dikkate alınması gereken başka bir şey, basitçe bir başkasının kredi almak veya sıkı çalışmanızı gözden kaçırmaktır. Zamanınızı çalarlar, bu da saatlik ücretiniz ne olursa olsun veya normalde bu makaleden elde edeceğiniz gelirdir. Blogcuların çoğu gibiyseniz, işinizi çalan biri trafiğinizi bir iota etkilememiş olsa bile, birisinin arkasına oturan ve tüm işi yaparken bunu kolaylaştıran fikrinden hoşlanmıyorsunuz ve faydalarını topluyorlar..

Kopya kedileri nasıl yakalayabilirsiniz?

içerik hırsızı

Neyse ki, bir okuyucunun intihal işaret etmesini veya kendi başına rastlamasını beklemek zorunda değilsiniz. İçerik hırsızlarını hızlı ve kolay bir şekilde keşfetmenize yardımcı olabilecek çeşitli araçlar vardır.

Copyscape

Ginny Soskey, HubSpot’ta, bu makaledeki Copyscape’in yazınızın çalınmasını izlemek için kullanılmasını öneriyor.

Copyscape, öğretmenler tarafından hile yapan öğrencileri yakalamak için uzun süredir kullanılıyor olsa da, web sitenizin adresini arama kutusuna da bağlayabilirsiniz ve İnternet’te içeriğin başka nerede göründüğünü size söyleyecektir. İçerik kazıma için yaklaşık üçte bir kez kontrol etmek üzere takviminizde bir hatırlatıcı ayarlayın. Copyscape, sayfaların kazınmış olup olmadıklarını görmenizi izleyecek CopySentry adlı bir hizmet sunar. Ancak, blogunuz büyükse, bu uygun maliyetli olmayabilir.

Ayrıca okuyun – Bloglamada İntihalden Kaçınma ve Mücadele: Neden Copyscape (ve diğer araçlar) Önemlidir.

Google Alerts

Google Alerts’ü ayarlayın. Google, ilginç yeni içerik bulmanıza yardımcı olmak için bu özelliği sunar, ancak makalelerinizdeki önemli kelime öbeklerini izlemek ve bu kelime öbekleri başka biri tarafından kopyalanırsa bildirim almak için kesinlikle kullanabilirsiniz. Çok miktarda içerik oluşturursanız, makalelerinizin sonu için benzersiz bir anahtar sözcük düşünüp bu anahtar sözcük için tek bir uyarı ayarlamak isteyebilirsiniz. Aksi takdirde, gelen kutunuz Google bildirimleriyle boğulmuş olabilir.

RSS Altbilgi Eklentisi

Bir WordPress blogu çalıştırırsanız, RSS Altbilgisi eklentisini ekleyin.

Bu, kopyalanan içeriğe seçtiğiniz bir metin satırı ekleyecektir. Örneğin, birkaç kelime ve bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Kabul edilirse, bir hırsız bu bilgiyi silmeyi seçebilir, ancak bazıları bunu saklar ve en azından burada ve orada birkaç kelime veya paragraf kopyalanırsa bir bağlantı alırsınız. Sadece adil kullanımı düşünürdüm.

Kişi Hırsız mı yoksa Sadece Bilgisiz mi??

Diyelim ki web sitenizi Copyscape’e bağlayıp birinin bir makalenin tamamını kaldırdığını ve web sitesine yerleştirdiğini keşfettiniz. Harekete geçmeden önce, size aşağıdaki adımları uygulayacağız, kişinin İnternet’te yeni olup olmadığına ve muhtemelen intihal anlayamayacağına veya tam olarak ne yaptığını bilip bilmediğine ve umursamadığına karar vermeye çalışacağız..

Birincisi, çalışmanızın ne kadar alıntı yapılabileceğini veya ikincisi ile başa çıkmak daha zor olacakken makaleleri yeniden basmak için nasıl izin alabileceğinizi anlamak için bilgiye ihtiyaç duyabilir.

Yeni blogcular mükemmel içerik arıyor olabilir ve bloglamanın görgü kurallarını fark etmiyor olabilirler.

Bu gün ve yaşta başka bir kişinin içeriğini çalmanın temellerini anlamayacaklarını hayal etmek zor biliyorum, ancak bu mümkün. Bir içerik kazıma sitesi ile uğraştığınız belli değilse, onlara ilk iletişiminiz için şüphe duyun. İçeriğin hızlı bir şekilde kaldırılmasında daha iyi şansınız olabilir ve hatta sitenize bağlantı verecek ve başkalarına ne kadar güzel bir blog yazarı olduğunuzu ve sizi sık sık ziyaret edecek bir iletişim kurabilirsiniz..

Çalınan İçeriğinizi Kaldırma Adımları

Adım # 1: Ekran Görüntüleri Alın ve İspatınızı Toplayın

Başka bir sitede kazınmış bir makale bulur bulmaz, ekran görüntüleri alın ve kaydedin.

Ek olarak, içeriğin orijinal çalışmanız olduğuna dair kanıt toplamak istersiniz, örneğin:

 • Tercihen oluşturulma tarihi olan orijinal belge
 • Kendi sitenizdeki içeriğin ekran görüntüleri
 • İçeriğin aynen kopyalandığını gösteren Copyscape’teki sonuçların ekran görüntüsü
 • Web tarayıcınızdan notlar veya arama geçmişi gibi, araştırmanızdaki belgeler

Adım # 2: Adil Kullanım Olup Olmadığını Belirleme

Harekete geçmeden önce sitenin içeriğinizi adil bir şekilde kullanıp kullanmadığına karar verin.

Adil kullanım bazı gri kenarlara sahiptir.

Diğer site sahibi, yukarıda yaptığım ve bu teklifin nereden kaynaklandığı gibi kısa bir alıntı yaptı mı? Bu adil bir kullanım olacaktır. Bu aslında site trafiğiniz için yararlı olabilir, çünkü tam çalışmanızı almaz veya olmadığı zaman kendi işi olarak geçirmeye çalışmaz. Ancak, site makalenin tamamını kaldırdıysa, bu adil bir kullanım değildir. Sara Bird, Moz.com’da adil kullanımı neyin oluşturduğuna dair çok ayrıntılı bir açıklama yayınladı.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, adil kullanımın her zaman orijinal kelimeleri bu kelimelerin yazarına atfetmesidir..

3. Adım: Site Sahibine Doğrudan Ulaşın

Site sahibini bulun. İletişim bilgilerini genellikle “Bize Ulaşın” veya “Hakkımızda” altında bulabilirsiniz. Bilgiler hazır değilse, şunları deneyin:

 • Kaynak kodu meta etiketlerini arama. Mozilla Firefox için “Web Geliştiricisi” ne ve ardından “Sayfa Kaynağı” na gidin. Internet Explorer için önce “Görünüm” ve ardından “Kaynak” a gidin veya Ctrl + U tuşlarına basın. Şimdi, “mailto” için arama yapın ve kaynak kodunda listelenmiş bir e-posta olup olmadığını görün.
 • WHOIS’i ziyaret edin ve web sitesi sahibi için iletişim bilgilerinin listelenip listelenmediğine bakın.
 • DNS Sayfalarında siteyi arayın.

Mümkünse, onlara hem e-posta hem de salyangoz posta mektubu gönderin. Mektup, sorunun ne olduğunu, ne yapmasını istediğinizi belirtmeli ve onlardan duymanız gereken bir tarih içermelidir. İşte bir örnek mektup:

Sayın Bay Smith:

1 Ekim 2007’de, "Şimdiye Kadarki En İnanılmaz İçerik" blogumda MostAmazingBlog.com.

Bu makaledeki içerik web sitenizde kelime kelime olarak görünür. Bu adil kullanımı aşar ve orijinal yazarla ilişkilendirilmez.

Bu, telif hakkıyla korunan içeriğimdir ve bu içeriği web sitenizden tamamen kaldırmanız gerekiyor.

Lütfen bu mektuba 2 Aralık 2013 tarihine kadar yanıt verin. 555-555-5555 numaralı telefondan veya adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

İçtenlikle,

İnanılmaz Yazar

Genellikle içerik kaybolur, ancak mektubunuza yanıt alamayabilirsiniz.

Bu iyi. Hedefinize ulaştınız ve içerik kaldırıldı. Diğer zamanlarda, kişinin içeriğinizi çaldığını fark etmediğini belirten bir özür mektubu alabilirsiniz. Tabii ki, bunun içeriğiniz olduğunu bilmek zorundaydılar, ancak en iyisi zarif olmaktır.

Yukarıda belirtildiği gibi, bazı insanlar netiquette’i gerçekten anlamıyor. Umarım gelecekte referans olması için değerli bir ders almıştır..

4. Adım: DMCA Şikayeti gönderin

Harflerinize listelenen tarihe kadar bir yanıt almazsanız veya diğer web sitesi sahibi telif hakkıyla korunan malzemenizi kaldırmayı reddederse, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası uyarınca bir şikayet göndermeniz gerekebilir..

Web sitesi barındırma şirketi, şikayet göndermeniz veya şikayeti araştırmamanız için bir yol sağlamazsa telif hakkı ihlallerinden sorumlu olabilir.

İlk olarak, web barındırma şirketini izlemek için WHSR Web Host Spy gibi bir hizmet kullanabilirsiniz. WHOIS aracılığıyla da listelenebilir.

ArtChain’deki Bob Nicholson’a göre:

DMCA temsilcisine “yayından kaldırma bildirimi” gönderin. Web adresini ve telif haklarınızı ihlal eden materyali açıkça tanımlayın.

Telif hakkı sahibi olduğunuza dair bir bildirimde bulunun (sağlayabiliyorsanız destekleyici kanıtlarla birlikte) ve Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası uyarınca içeriği kaldırmasını isteyin.

Elektronik Yayıncılık Sanayi Koalisyonu (EPIC), web sitelerinde barındırma şirketiyle iletişim kurmak için kullanabileceğiniz örnek bir açılır mektup sunar. Google’a bir DMCA da gönderebilirsiniz; bunlar sayfayı sunucularından engelleyebilir.

DMCA ayrıca devralma hizmetleri de sunmaktadır. Profesyonelleri mektubu göndermeyi idare edecek ve hatta içeriğin kaldırılacağına dair bir garanti bile sunacaklar. Elbette kanıtlarınızı toplamanız gerekecek.

DMCA

Adım # 5: Yasal İşlem Yapın

Bu noktada, içerik hala web sitesindeyse, yasal işlem yapmaya değip değmeyeceğini belirlemeniz gerekir..

Belki de ev sahibi şirket ABD dışında ikamet eder ve örneğin ABD telif hakkı yasalarına tabi değildir. Bir avukat tutmanın pahalı olduğunu unutmayın. Bu, söz konusu maliyet ve ağırlaştırmaya değmeyebilir. Ancak, fazladan fazla paranız varsa ve bir noktaya değinmek istiyorsanız, Uluslararası telif hakkı yasalarında deneyimli bir avukat tutmanız gerekir.

Ön Uçtaki Hırsızları Önleyin

En iyi eylem, hırsızların ön uçta olmasını önlemek için güvenlik önlemleri koymaktır. İçeriğinizi kopyalamayı zorlaştırmak için birkaç özellik eklemek, dijital korsanlık meydana geldiğinde kaldırılmaya çalışmaktan daha kolaydır.

Yukarıda belirtilen RSS eklentisi gibi eklentiler ekleyin. Web sitenizde sağ tıklamayı ve kopyalamayı devre dışı bırakın (bu, WordPress siteleri için bir eklenti ile gerçekleştirilebilir). İçeriğinizin kopyalanamayacağını açıkça belirten bildirimler ekleyin ve soruları olanlar için e-posta adresi sağlayın. Sitenize DMCA korumalı olduğunu gösteren bir banner ekleyin.

Hatta dijital korsanlığın ne olduğu hakkında bir makale yazmak ve altbilgideki makalelerinizin her birine bağlantı vermek isteyebilirsiniz. “Dur! Bu Makaleyi Kopyalama ”.

Yeterli içerik yazarsanız, bir noktada dijital korsanlığın kurbanı olacaksınız. Sakin olun, yukarıda listelenen adımları uygulayın ve çalınan içeriğinizin kaldırılma şansınız artar.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map