Blogger’dan Freelance Writer’a

Uzun yıllar boyunca Mom-Blog’u yazmaya başladığımda uzun yıllar süren hayalim, bir yazı kariyerine başlayabileceğimi fark ettim..


Şu an bulunduğum yere ulaşmak için nasıl ve ne yaptım.

Adım 1: Sadece Blog Yazmayın, Kalple Yazın – ve Beyninizle Düzenleyin

Bloglamanın ilk günlerim tutku, özgünlük ve gerçeklerle doluydu – bazıları şimdi paylaşamayacağım bir seviyede.

Bu yoğunlukla başladığım için güvenilir bir kitle oluşturdum. Bununla birlikte, blogunuzu birincil özgeçmişiniz olarak kullanırken profesyonel yazmaya geçiş yapmak, ayrıntılara dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Geri dönmek ve yazım hatalarını, zayıf dilbilgisini ve yargılamadaki eksiklikleri düzeltmek anlamına gelse bile, sadece iyi yazmayın, kapsamlı bir şekilde düzenleyin. Potansiyel işverenleri şu hale getirecek her şeyi de kaldırmalısınız: blogunuzu potansiyel müşteriler için yukarıda tutmak için küfür, sızlanan, siyasi diatribleri silme.

Adım 2: Site Dışı Yazmaya Başlayın

İtibarınızı artırmanın en iyi yolu, ücretsiz ya da az ücret ödese bile diğer bloglarda ve yayınlarda yazmaya başlamaktır.

Deneyiminiz yoksa, daha geniş erişime sahip daha büyük bloglara sahip arkadaşlarınıza yardımcı olun. Nişinize hitap eden daha büyük satış noktaları konuşun. Ayrıca, BlogHer gibi kişilerden blog gönderilerini kabul eden ağlar vardır veya kabul edilirseniz Examiner.com veya Demand Studios (siteler artık mevcut değildir) gibi bir gelir paylaşımına veya ödeme sitesine yazabilirsiniz. Bu, bazı kimlik bilgileri oluşturmak ve ödeme kazanmaya başlamak için harika bir konser. Birkaç yıl önce, kendimi profesyonel olarak konumlandırmama yardımcı olan Ebeveyn Topluluğu için blog yazdım.

Daha fazla kaynağa mı ihtiyacınız var? İşte Guest Post için 101 Blog listesi.

3. Adım: Arka Planınızı Hazırlayın

uzanmaNormal özgeçmişimin altında listelenen erişimim.

Şimdi özgeçmişinizi yazmanın zamanı geldi.

Bu noktada, tarihinizde bir yazar veya pazarlamacı olarak yeteneklerinize katkıda bulunan her şey işe yarayacaktır. İnsanlar aynı zamanda ikna yeteneğinizi bilmek isteyeceklerdir, bu yüzden analitik ve metrikler eklediğinizden emin olun. Özgeçmişimde ne var? Sosyal medya ölçümlerimi, web tasarımı ve reklamcılığı konusundaki geçmişimi, konuşma ve öğretme deneyimimi ve sponsorluklarımı ekliyorum ve düzenli olarak güncelliyorum .

Daha sonra, en az 3 yazma örneğine ihtiyacınız olacak. Hakkında yazmak istediğiniz alanlardan ikisini ve ilgilendiğiniz alanlar için bir genel makale kurmanızı öneririz. İş başvurusu yapmaya başladıktan sonra, reklamın aradığına bağlı olarak muhtemelen bu makaleleri değiştirmeniz gerekecektir. Üçten daha büyük numuneler stabilim var; bazılarının profesyonel bir sesi var, bazıları daha rahat.

Bir pozisyona geldiğimde, gönderdiğim makale örneğini alıp gelecekteki başvurular için bir çerçeve olarak kullanıyorum.

BecerilerGeçmişinizden alakalı olabilecek herhangi bir beceri, özgeçmişinize ekleyin. Videodaki bir arka plan uygundur.

Son olarak, bir kapak mektubuna ihtiyacınız olacak. Geleneksel bir işte olduğu gibi, iyi bir kapak mektubu sadece yeteneklerinizi sergilemeli, aynı zamanda sizin ve özel uzmanlığınızın ve sesinizin müşteriye nasıl yardımcı olabileceğini de göstermelidir..

Etrafındaki mektubu odaklamak ve uygun makale örneklerini kullanmak için şirketi ve bloglarını araştırmayı unutmayın. Bir kapak mektubundan bir ısırık aldığımda, daha fazla yanıt almak için ödenen diğer işler için yeniden biçimlendiriyorum.

Adım 4: İş Başvurusu

İş başvurusu için en sevdiğim yerler MediaBistro.com, ProBlogger Job Board, Freelance Writing Gigs ve yerel Craigslist’im. R,

bir blogcu olarak herhangi bir konu üzerine yazabilirsiniz. Bir konunun ilgi alanınız veya nişiniz dışında olması, başvurmamanız gerektiği anlamına gelmez. Otomobiller hakkında çok az şey biliyorum, ancak yazın bir müşteri için Corvettes ve kamyonlarla ilgili 20’den fazla makale yayınlayarak geçirdim – ve işimden çok memnun kaldı. Ancak, bir reklam “araba tutkunu” derse, deneyimim varken, başvurmam.

Anahtar, bu makaleler için kaliteli araştırma ve içerik iyileştirme sağlamaktır.

Ürün inceleyici veya marka elçisi iseniz, ürün açıklamaları yazarak veya sosyal medya için yazarak hayalet bloglama veya kendi sütununuzu çalıştırma konfor alanının dışına çıkabilirsiniz. Bu yıl iki ürün inceleme projesinde çalıştım, benim için tamamen yeni bir yazı alanı. Başarılı arama motoru optimizasyonu konusunda deneyiminiz varsa, web sayfası yazma işlerine de başvurabilirsiniz. Bir yazma fırsatına nasıl uyduğunu görmek için tüm becerilerinizi gözden geçirmek önemlidir.

ABD’de yazarların maaşı (Temmuz 2017). ABD’deki yazarlar, Ücret Ölçeği anketine göre ortalama 42.042 dolar kazanıyor.

5. Adım: Ağ, Ağ, Ağ!

Aldığım en iyi işlerden bazıları hem arkadaşlarla hem de yabancılarla ağ kurmaktan oldu. Bu, şu anda profesyonel olarak blog yazdığınız ağlara kelimeyi yaymanız gerektiği anlamına gelir. LinkedIn profiliniz varsa, yazma çalışmalarınızı yansıttığından emin olun.

Bunu yapmazsanız, kaydolmanızı ve bir tane oluşturmanızı ve tanıdığınız kişilerle bağlantı kurmanızı kesinlikle öneririm. LinkedIn bana profilimi okuyan eski meslektaşlarım ve yabancılardan iş teklifleri verdi.

Arkadaşlarınıza ve ailenize pazarlama veya web tasarımı gibi paralel alanlarda profesyonel olarak yazdığınızı söyleyin. Bağlandığım ve itibarımın artmasına yardımcı olan arkadaşlarım ve eski meslektaşlarımdan iş aldım.

Geçen hafta bahsettiğim gibi, çekirdek bir blog yazarı ile ortaklık yapmak aynı zamanda size ödenen yazışmalar için de yardımcı olabilir..

Ayrıca konferanslara ve profesyonel etkinliklere katılmaya başlayın. Konferanslara katıldığım için artık CVS, MassMutual ve Maty’s Health Products için blog yazdım. Yaklaştığınız markaların vizyonunuzu ve sesinizi tamamladığından ve onlara ne sunacağınız konusunda bir plan yaptığınızdan emin olun. Birçok marka yorumcu arıyor, bu yüzden yorumların, makalelerin ve hediyelerin ücretsiz değil ücretli ürünler olduğunu bildirdiğinizden emin olun. Veya harika bir inceleme ile bir ilişki başlatabilir ve ardından blog yazma veya sosyal medya promosyonları gibi ek hizmetler sunabilirsiniz..

Adım 6: Profesyonelliklerinizle Vay canına

İster isminizi web’de yayınlamak için ücretsiz bir yazım konsolu, düşük ücretli veya gelir payı projesi veya yüksek profilli, iyi ücretli yazma projesi olsun, işinizi ciddiye almak size kalmış.

Birisi size yazmaya başladığında, artık bir hobi değil, profesyonel bir yazardınız – biri gibi davranın! Doğru bir şekilde düzenleyin ve uygun dilbilgisi, terminoloji ve iyi bir eş anlamlılar sözlüğü kullanın. Fotoğraflarda ve bağlantılarda ilişkilendirme gereksinimlerine uyun. Alıntıladığınız veya bağlantılandırdığınız herhangi bir sitenin içerik politikalarını okuyun. Teslim tarihlerinizi erkenden karşılayın ve kaçırmak kaçınılmazsa müşterinizi önceden uyarın.

Kendi kendine barındırılan bir blogunuz veya web siteniz olsun.

Ciddi bir kariyer yapmak istiyorsanız, bu temellerin ötesine geçmelisiniz. Her zaman müşterinize minimum söz verin ve beklediğinizden daha fazlasını sunun. Müşterinize fayda sağlayacak yaratıcı önerilerde bulunun. Örneğin, sosyal medya kullanmıyorlarsa, onlara neden fayda sağlayacağını öğretebilirsiniz – kendi blogunuzdan örnekler göstermek harika bir başlangıçtır. Onlardan daha fazla iş kazanabilirsiniz.

Buna ek olarak, her zaman ödeme oranlarınızı artırın. Zamanlar kısıtlıysa, daha düşük bir ödeme konserini geçici olarak kabul etmek iyidir, ancak çoğu proje için zaten bir .10 $ ödemişseniz, bir .02 $ kelimesini kabul etmeyin. Zaten zamanınızın bundan daha değerli olduğunu kanıtladınız.

Adım 7: Ne Zaman Uzaklaşacağınızı Bilin

Profesyonel yazma ilişkileri zor olabilir.

Örneğin, yeterli geri bildirim almıyorsanız veya müşteriniz işinizi etkileyen ücret, talepler veya diğer konularla tutarsızsa, çabaya değmeyebilir. Bu bahar, işe yaramayan bir yazı konserim vardı. İşimin istediklerini olmadığını hissettiler ve bana yeterince destek veya yön verilmediğini hissettim.

Ayrıldıktan sonra, programım kısa bir süre sonra kucağıma düşen bir proje için açıldı. Zamanınızın değerini ya da her işin sizin için doğru olmadığı gerçeğini asla küçümsemeyin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me