AccuWebHosting’in Müşteri Duyarlılığı ile Başarısı

İlk on barındırma şirketinin pazarın yaklaşık% 21’ini kontrol ettiği bir sektörde rekabet, müşteri kazanmak ve avantaj sağlamak için şiddetlidir. Hosting şirketleri yüzlerce vardır, bu yüzden müşteri karmaşasını önlemek istiyorsanız, bir planınız olması gerekir. AccuWebHosting (accuwebhosting.com) son 16 yılda işlerini başarı noktasına kadar büyütmeyi başardı, bu yüzden karmaşayı azaltma ve müşteri ilişkilerini iyileştirme yollarında iyi bir çalışma.


Accuwebhosting açılış sayfasının ekran görüntüsüAccuWebHosting.com ekran görüntüsü

Rahul Vaghasia, The Vaghasia Group, Inc Başkanı. & Kurucu AccuWebHosting

AccuWebHosting, Rahul Vaghasia tarafından 2002 yılında kuruldu.

Kendi web sitesi için benzer bir şey arıyordu ve ihtiyaçlarına uygun bir şey bulmakta çok şanslı olmadığı için birinci sınıf bir Windows hosting paketi başlatmak için ilham aldı. Vaghasia, şirketi ile nasıl başarı elde ettiğine dair problama sorularımızı yanıtlamak için yoğun programından biraz zaman aldı ve onu başlangıçtan bugünkü haline getirdi.

Yakında web sitemin gereksinimleri için iyi bir eşleşme bulamama ile sinirli hale geldi ve Windows hosting konusunda uzmanlaşmış bir çevrimiçi web barındırma büyük bir ihtiyaç olduğunu fark etti ve bu müşteri ihtiyaçları ve bütçeleri ile dizilmiş.

Vaghasia’nın AccuWebHosting.com’u oluşturması çok uzun sürmedi. “Başlangıçta, disk alanı, bant genişliği, kullanıcı dostu kontrol panelleri, güçlü posta sunucuları ve MSSQL veritabanları için en iyi Windows barındırma çözümlerini sunan bir web sitesi oluşturmak istedim.”

Vaghasia, şirketinin uzun ömürlülüğünün ve başarısının büyük bir kısmını ekibine borçludur. Ekibinin sadece yetenekli değil, aynı zamanda birlikte çalışma konusunda kendini adamış ve iyi olduğunu belirtti. “Baştan beri müşterilerimizin ihtiyaçlarını dinlemeye ve web sitesi ihtiyaçları için doğru çözümleri oluşturmaya odaklanmaya kadar başarımızın büyük bir kısmını kredi verebilirim.”

Başarı Bulma Zorluklarını Aşmak

Herhangi bir işletme gibi, AccuWebHosting 55.000’den fazla web barındırma hesabı ile başarısına dönüşmeden önce ilk günlerinden itibaren birçok zorlukla karşı karşıya kaldı ve 15.000’den fazla VPS barındırma müşterisi ile. Büyümelerinin çoğu son on yıldır.

Öne çıkan bir zorluk, çok sayıda Windows Server 2003 istemcisini içeren bir işlem olan HELM’nin Web Sitesi Paneline geçirilmesidir..

Vaghasia, manuel bir geçiş yapmanın onlar için sıkıcı, maliyetli ve rahatsız edici bir seçenek olabileceğine dikkat çekti, bu nedenle AccuWebHosting’in bu süreci otomatik hale getirmek için bir çözüm bulması gerekiyordu. Ekibin bunu gerçekleştirmeye ne kadar adanmış olduğunu paylaştı. “Aylar sürdü, ancak şirket içi programlama uzmanlarımız tamamen işlevsel, otomatik bir geçiş aracı buldular.”

Teknik ekipleri, yeni sürüme geçiş için her potansiyel uyumsuzluğu titizlikle araştırmak ve test etmekle kalmadı, aynı zamanda ilgili bilgileri her müşteriye iletmek için bire bir çalıştılar. “Bu işlem, müşterilerimizin kodlarını güncellemelerine ve FrontPage Sunucu Uzantıları ve ASP.Net’in kesilmesinden kaynaklanabilecekler gibi uyumsuzluk veya eski işlevlerle ilgili sorunları ele almaya yetecek kadar teslim süresi sağlayan bir zaman aralığında tamamlandı. 1.1 uygulamalar. ”

AccuWebHosting son 15 yılda nasıl büyüdü.

Zorlukları En Yüksek Gücüne Nasıl Yol Açtı?

Sık sık olduğu gibi, bu zorluğun üstesinden gelmenin bir yolunu bulmak, sonunda AccuWebHosting’in bir hosting şirketi olarak başarısına yol açtı. Yaptıkları şeylerden biri, müşterilere özellikle taşıma sürecinde yardımcı olmak için özel bir destek ekibi oluşturmaktı..

Aylar süren hazırlık çalışmalarından sonra, otomatik komut dosyası aracı uygulandı ve kontrol paneli şifreleri de dahil olmak üzere tüm web içeriğini, veritabanlarını, FTP hesaplarını ve e-posta hesaplarını taşımak için kullanıldı. Daha sonra özel teknik ekip, taşıma işleminin başarıyla tamamlandığından emin olmak ve müşterilerle gerekli sorun giderme işlemlerini sunmak için doğrulama işlemini tamamladı..

Bugün Vaghasia, ekipler arasındaki iletişim ve koordinasyonun şirketin önemli bir gücü olduğuna dikkat çekiyor. “Zorluklar karşısında bile iyimser ve hevesli kalabilen harika çalışanlarımız var. Birlikte iyi çalışıyoruz ve büyüme ve başarı geçmişimizde gösteriyor. ”

Müşteri duyarlılığı, mevcut müşteri ihtiyaçlarını analiz etmek ve beklenen gereksinimler için yeni çözümler geliştirmek gibi, müşteri tabanlarını nasıl oluşturduklarının da bir anahtarıdır. “Araştırma ve geliştirme ekibimiz müşterilere daha iyi hizmet verebilmek için sürekli olarak yeni, yaratıcı teknoloji çözümleri geliştiriyor.”

Her Boyutta İşletmeler için Özellikler

Şirket paylaşılan bir Windows barındırma odaklı olmasına rağmen, bugün çok çeşitli müşterilerin ihtiyaçlarını ve işletmelerin web sitelerini ölçekledikleri gibi ölçekleme fırsatını karşılamak için birçok farklı barındırma paketi sunmak için büyüdü. büyümeyi gör.

Birçok durumda müşterilerimizin ihtiyaç ve gereksinimlerini karşıladık; Yol boyunca Handy Networks ailesi gibi ortaklıklar eklemek.

Vaghasia, tekliflerinin çoğunun müşteri taleplerinin ve şirketin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlara hizmet etmek için en son teknolojileri ortaya çıkarma çabalarının doğrudan bir sonucu olduğunu ekliyor. “Müşterilerimiz aynı anda Windows ve Linux tabanlı projelerde çalışabilir, bu yüzden ikisini de sunuyoruz – bir müşteri bir çözüm isterse, onlar için inşa edeceğiz veya bulacağız” dedi..

Ayrıca yakın zamanda MEAN.JS hosting (MongoDB, ExpressJS, AngularJS ve Node) başlattıklarını da paylaştı. Bu modüller, müşterilerinin istediği ve ihtiyaç duyduğu seçenekleri artıracak ve kolay yükseltme sağlayacak.

AccuWebHosting’in teknik ekibi şu anda en son işletim sistemleri ve barındırma ortamları için mevcut özelliklerin kalitesinde ve verimliliğinde iyileştirmeler sunan Windows Sanal Özel Sunucu şablon yükseltmeleri üzerinde çalışıyor.

AccuWebHosting.com Paket Detayları Windows Paylaşımlı Hosting

PersonalSmall BusinessEnterprise
SSD Depolama
IIS 8 Barındırma
Aylık Maliyet2,99 $ / aylık ön ödemeli5.59 $ / aylık ön ödemeli10,59 $ / aylık ön ödemeli

AccuWebHosting’in merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde New Jersey’dedir, ancak sunucuları tüm dünyada bulunmaktadır. “Bireysel gereksinimlere yanıt vermek için, çevrimiçi sohbetleri ve sorularınızı hızlı bir şekilde cevaplayabilen telefon temsilcilerini kullanarak 7/24 müşteri desteği sunuyoruz ve aradığınızda GERÇEK bir kişiyle konuşacaksınız.”

Diğer Başlangıçlar için Öneriler

Röportaj yapılanların beynini seçmek ve okuyucularımıza ne gibi tavsiyeler vermek istediklerini öğrenmek için her zaman bir dakikanızı ayırmak isterim. Vaglasia hayal kırıklığına uğratmadı, yeni başlayanların sahipleri için bazı sağlam tavsiyeler verdi.

SEO üzerinde çalışırken yönetim zamanınızı boşa harcamayın! Bunun yerine müşterilerinizin ihtiyaçlarına ve şirketin karlılık hedeflerine odaklanın; hizmet ve iç verimliliğin artırılması.

Vaglasia onun için kişisel olarak AccuWebHosting’de paylaştı. Bir girişim için sabır ve sebatın önemli olduğunu vurguladı. “Yeni veya büyümek isteyen küçük işletmeler, müşterilerinin istediklerini ve ihtiyaç duyduklarını dinleyerek zamanlarını ve çabalarını ürün ve hizmetlerini geliştirmeye yönlendirmelidir” diye paylaştı..

Ayrıca, işletmelerin eğilimleri sürekli olarak analiz etmeleri ve işletmenizi neyin harekete geçirmesi gerektiğini anlamak için müşteri sorularını incelemeleri gerektiğini de belirtti. “SEO’ya odaklanmak yerine müşterilerin ihtiyaç ve gereksinimlerine yanıt vermek için web sitenizi kullanın. Yaptığımız şey bu. ”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me