Aparg Nasıl Beş Yılda 400+ Müşteri Kazandı?

Bir işi sıfırdan büyütmek hiç kimse için kolay bir başarı değildir. Aslında, yeni işinizi nasıl pazarlayacağınızı, nerede müşteri bulacağınızı ve onu nasıl karlı bir çaba haline getireceğinizi anlamak büyük bir zorluktur..


Bu nedenle, web geliştiricilerine ve İnternet meraklılarına yardımcı olmak için çeşitli uygulamalar için bilinen genç geliştiricilerden oluşan bir ekipten oluşan Aparg (http://aparg.com) ile sohbet etmekten heyecan duyduk..

apargAparg ana sayfası. Şirket, web sitesi geliştirmeden mobil uygulamalara kadar her şeyi sunuyor.

Arsen Pyuskyulyan, firmanın beş kısa yıl içinde nasıl 400’den fazla inanılmaz müşteri elde ettiği konusunda bizimle sohbet etmeye zaman ayırdı. Arsen, şirketlerinin hem mobil uygulamalara hem de WordPress eklentilerine ve tema geliştirmeye odaklandığını paylaştı. Şu anda, WordPress ürünlerinin geliştirilmesi şirket için en yüksek önceliğe sahiptir.

Aparg’ın WordPress’e diğer alanlardan daha fazla odaklanmasının nedenlerinden biri, WordPress İçerik Yönetim Sistemi’nin (CMS) şu anda dünyada en çok kullanılan CMS olmasıdır. “Bu alanda geliştirme konusunda büyük deneyime sahibiz ve esnekliği ve mimarisini gerçekten takdir ediyoruz. WordPress ile başa çıkmak için ördeğe su götürüyormuş gibi başlıyoruz ”dedi..

CMS kullanım istatistikleri ve pazar payları (kaynak: W3 Tech, tam grafiği buradan alabilirsiniz).

İlginçtir, WordPress gelişimi şirket için en karlı alan değildir. Ancak, bu alana yatırım yapıyorlar ve Aparg’ın ana dalı haline geleceğinden eminler..

Aparg’ın Kısa Tarihi

Arsen Pyuskyulyan

Aparg’ın büyümeyi nasıl gördüğünü tam olarak anlamak için, nereden başladıklarını bilmelisiniz. Şirket 2011 yılında bir IT şirketinin eski çalışanları ve yakın arkadaşları Arsen Pyuskyulyan ve Arshak Aleksanyan tarafından kuruldu. Dostluğa ve özveriye değer verdiklerine ve bunların başarılarının ana bileşenleri olduğunu hissettiklerine işaret ediyorlar..

İkisinin diğer küçük işletme türlerinin aksine bir BT şirketi kurmasının temel nedeni, Arsen’in işgal tarafından bir web geliştiricisi olmasıydı. Bir BT şirketi kurmak mantıklıydı ve iyi bir uyumdu.

Yeni teknolojiler ve yeniliklerle ilgili her şeyle ilgileniyorum. Sevgiyle yaptığınız her şeyin başarı için belirlendiğinden eminim.

Ayrıca, Arsen yaşam tarzının BT ile güçlü bir şekilde bağlantılı olduğuna dikkat çekiyor. “Günümüzde, bir gence disket gösteriyor ve ne olduğunu soruyorsanız, bunun bir programın ‘kaydet’ simgesi olduğunu yanıtlayacaktır. BT konusundaki deneyimim, disketin ana veri depolama [mevcut] olduğu andan itibaren başladı. ”

Arsen lisedeyken programlama hakkında ekstra dersler aldı. Sınıf arkadaşları 30 yaşındaydı ve en gençiydi. BT sevgisi, BT’nin dünyayı zaten değiştirdiğine ve birçok alanda insanlığın gelişimine çok katkıda bulunacağına inandığından kaynaklanabilir..

“Ürünlerimiz hakkında olumlu geri bildirimler aldığımda gerçekten motive oluyorum. Sonra, birisinin problemlerini çözmesine yardımcı olduğunu biliyorum. Bu motivasyon bizi her gün çok çalışmaya ve ürünlerimizi daha iyi hale getirecek en iyi çözümleri sunmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya zorluyor. ”

Başarılarının bir başka anahtarı da en başından beri onların bağlılığıydı. Arsen ve Arshak boş zamanlarında sadece Aparg’la oyun oynamakla kalmadı. Diğer işlerini bıraktılar ve tüm dikkatlerini şirketin inşasına adadılar. Bu tür bir taahhüt, birçok başarılı işletme sahibinin paylaştığı bir şeydir. Geriye düşecek başka bir şeyinizin olmadığını bilmek, sizi yaratıcı olmaya ve işletmenize% 110 vermenize zorlar.

Başlangıçtan Başarıya Geçiş

Arsen ve Arshak tüm zamanlarını Aparg’ı inşa etmeye adamış olsalar da, başarı anlık değildi.

İlk başta, yeterli mali kaynağa sahip olmadığımız için dış kaynak kullanıyorduk. Birkaç yıl süren sıkı çalışmanın ardından, BT geliştirmede kendi yolumuzu yapmaya hazır olduğumuzu anladık..

Bugün, Arsen, mükemmel personeli olan orta ölçekli bir şirkete sahip olmanın başarısını iki bileşene borçlu: büyük arzu ve arkadan çalışma.

“Deneyimlerime göre, eğer bir başlangıç ​​ve harika bir fikriniz varsa, ilk önce karı düşünmemelisiniz. Tavsiye sadece gelecekteki ürününüz hakkında düşünmektir: üzerinde çalışın, verimliliği artırın, daha iyi hale getirin ve hayranlarınızı büyütün. İnan bana bir gün kar artacak, ”diye ekledi Arsen.

smartadSmartAD, Aparg tarafından geliştirilen bir WordPress reklam yönetimi eklentisidir (demo ve indirme).

Aparg’ın piyasaya sürdüğü ilk web ürünü bir URL kısaltıcı parg.co. oldu Ücretsizdir. “Binlerce kişi bunu günlük olarak kullanıyor. Tabii ki bugün aynı yerde durmuyoruz ve şimdi çalışmalarımızın ana yönü WordPress ürün geliştirme. ”

Teklifleri Genişletmek

Aparg’ın piyasaya sürdüğü diğer ürünler arasında bir Slider (ilk eklentileri) bulunmaktadır. YouTube ve Vimeo ile çalışan bir görüntü ve video kaydırıcıdır. Her slaytta açıklama ekleme özelliği vardır. Aparg Watermark ve Resize eklentisi, web sitesi sahiplerinin görüntüleri yeniden boyutlandırmasına ve yalnızca birkaç dakika içinde bir filigran yerleştirmesine olanak tanır. Ayrıca ücretsizdir. SmartAd bir WordPress reklam yönetimi eklentisidir.

Şimdi, iki harika eklenti üzerinde çalışıyoruz. Birincisi, WordPress için zengin özelliklere sahip bir sosyal eklenti ve bülten eklentisidir..

Bugüne kadar:

  • Aparg Slider: 4253 indirme.
  • Aparg Watermark and Resize eklentisi 1097 indirme.
  • Aparg SmartAd WordPress Reklam Yönetimi eklentisi 41 satın alma var.

Bu ürünler için ilham, zaten yaptıkları işten geldi. “Kendi ürünlerimizi geliştirmeden önce firmamız diğer şirketler için dış kaynak kullanıyordu. Görevleri üzerinde çalışırken, bazı zorluklarla karşı karşıya kalırken ve uygun eklentileri bulamadığımızda fikirleri kısa devre yapıyoruz ”dedi..

Mobil uygulamalar

Aparg, ürünlerini daha da genişletmek için mobil uygulama geliştirmeye de baktı. Çok çeşitli mobil ve web geliştirme hizmetleri sunarlar. Arsen, web geliştirme hizmetlerinin arkasında bir başarı öyküsü paylaştı.

“Mobil geliştirme için, tahmini giderler ve sonuçlar açısından en iyisi olan PhoneGap teknolojisini kullanıyoruz. Örneğin, açılmadan önce Ermenistan merkezli büyük bir tıp merkezi ile çalışmaya başladık. İlk olarak, bu büyük şirket için bir web sitesi geliştirdik. Daha sonra onlar için mobil uygulama üzerinde çalışmaya başladık. Onlardan harika geri bildirimler aldık. ”

Aparg’dan öğrenebileceğiniz bir şey, müşteri taleplerini karşılamak için sunduklarınızı genişletmektir. Bir ihtiyaç varsa ve bunu nasıl dolduracağınızı anlayabiliyorsanız, tıpkı Aparg’ın yaptığı gibi başarıyı bulacaksınız.

Müşteriler için Sorun Çözme

Aparg’ın kuruluşundan bu yana büyüdüğü başka bir yol da müşteriye odaklanmak.

Aparg istemcilerinden bazıları (kaynak):

Fırıncılık için web sitesi tasarımı (hac.am).AWI web sitesi için web sitesi tasarımı (awi.am).

“Müşterilerimize asla para torbası gibi davranmıyoruz, onun yerine sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. İnsanların en çok takdir ettiği şey budur: bir şirketin çıkarlarınızı önemsediğini hissetmek. Küçük görevlerimizden memnun olan müşteriler bize daha fazla görev vermeye karar verdikten sonra daha büyük projelere dahil olmaya karar verdiler. Bu bir kartopu gibi çalışıyor. ”

Arsen, ağızdan ağıza reklam kelimesinin kartopu etkisi konusunda kesinlikle doğrudur. Tüketicilerin yaklaşık% 84’ü en azından bir şekilde aile veya arkadaşlar tarafından önerilen bir şirkete güvendiklerini ve ağızdan ağıza kararları satın alma kararlarında anahtar faktörlerden biri olarak tanımladıklarını belirtiyor.

Aslında, Aparg çok fazla reklam yapmıyor, bu yüzden başarılı sayılarının nedeni olamaz.

İnsanlar yüksek işlevsellikleri ve uygun fiyatları nedeniyle ürünlerimizi seviyorlar. ” Blogcuların tekliflerini daha sık gözden geçirdiğini ve bu da onlara ek ağız reklamcılığı verdiğini belirtiyor..

Diğer bir önemli unsur, iki uygulama da dahil olmak üzere birçok şaşırtıcı ücretsiz ürün sunmalarıdır: bisiklet severler için Velopark ve araba kullanıcıları için Carpark. Bu uygulamalar ücretsizdir. Aparg’ın gelirinin en büyük kısmı web sitesi geliştirme ve eklenti satışlarından geliyor.

Velopark – Aparg tarafından geliştirilen ücretsiz mobil uygulamalardan biri.

Büyüyen Ağrıların ve Sonraki Adımların Üstesinden Gelmek

Herhangi bir küçük şirket bir noktada büyüyen ağrıları yaşayacak.

Genellikle nakit akışı büyümeye ayak uyduramaz.

Bir çözüm, bir miktar nakit para yatırmak ve bu sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olacak bir yatırımcı bulmaktır. Arsen’in dediği gibi, ““ Bir yatırımcı ile işbirliği kurabilirsek, şirketimizi güçlendirirdi. Her girişimin yenilikçi fikirleri vardır, ancak kaynak eksikliği, bu fikirlerin uygulanmasını gerçekleştirmelerini engeller. Geliştirme sorunları ve reklam ihtiyaçları yatırımlarla çözülebilir. ”

Arsen, diğer işletme sahiplerine ilham vermesi umuduyla en sevdiği motivasyonel tekliflerden biriyle röportajımızı sona erdirdi.

Sevdiğin şeyi yap ve yaptığın şeyi sev.

Arsen Pyuskyulyan’a, bizimle hiçbir şeyi olmayan bir şirkete nasıl başlayacağınız ve birkaç yıl içinde gelişen bir eklenti, uygulama ve web geliştirme şirketine nasıl dönüştüğü için özel bir teşekkür ederiz. İnşallah onun hikayesi, işletmenizi inşa etmek ve tutkularınızı takip etmek için elinizden gelen her şeyi atmanız için size ilham verecektir..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me