Fotoğrafçılar için 15 Bilmesi Gereken Eklenti

İster bir doktor, avukat veya serbest yazar olun, WordPress web sitenizi çalıştırmak ve çalıştırmak için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahiptir. Görsel olarak çekici bir site oluşturmak için profesyonel bir web geliştiricisinin yardımına bile ihtiyacınız yoktur. Tüm yapmanız gereken doğru fikir, parlak bir tema ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir eklenti koleksiyonu.


Yeni bir fotoğrafçı olarak şunu sorabilirsiniz: neden web sitenizi oluşturmak için uğraşın?

Yeni başlayanlar için, çevrimiçi portföyünüzü oluşturmanın bir yoludur, bu da görünürlüğünüzü ve işe alınma yeteneğinizi anında artırabilir – özellikle teknolojik eğilimlerde değeri gören ileri görüşlü müşteriler için.

Ayrıca, bir kitleden geri bildirim toplayarak, geçmiş çalışmalarınızı gözden geçirerek ve çevrimiçi promosyonlar dünyasında ellerinizi kirleterek zanaatınızı geliştirmenize yardımcı olabilir..

Daha fazla uzatmadan, fotoğraf sitenize şu anda ihtiyacınız olan en iyi 15 WordPress eklentisi:

1. NextGEN Galerisi

WordPress ile, çalışmalarınızı yüksek tanımlı olarak vurgulamanızı sağlayan sayısız fotoğraf merkezli temalar arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak NextGEN Galerisi gibi bir galeri eklentisiyle, herhangi bir tema, fotoğraflarınızı ziyaretçileriniz için sezgisel ve kullanışlı bir şekilde etkili bir şekilde vurgulayabilir.

NextGEN Galerisi’ni yükleyip etkinleştirdikten sonra, WordPress kontrol panelinden “Galeri” yi tıklayarak eklentiyi başlatabilirsiniz. Alternatif olarak, yayın düzenleyicisine gidip ‘Galeri Ekle’yi tıklayabilirsiniz.

Yeni galeriler oluştururken, temel küçük resimler, slayt gösterisi, kompakt albüm, görüntü tarayıcısı gibi farklı ekran türlerinden birini seçebilirsiniz. Her ekran türü tamamen özelleştirilebilir, bu nedenle mevcut temanızla eşleşen bir düzen ararken sorun yaşamamanız gerekir.

2. WD Fotoğraf Galerisi

WD’nin Fotoğraf Galerisi, NextGEN Galerisi’ne mükemmel bir alternatiftir. Hızlı, basit ve kullanımı kolaydır. WordPress yayın düzenleyicisine gidin ve ana araç çubuğundan ‘Fotoğraf Galerisi Ekle’ düğmesini tıklayın.

WD’nin PhotoG tarafından NextGEN Galerisi’ne göre en büyük avantajı tek sayfalı galeri oluşturma penceresidir. İsteyebileceğiniz tüm seçenekler tek bir konumda bulunur – böylece tüm süreci bir esinti haline getirir.

Eklentinin özelleştirme özelliklerinden bazıları ışık kutusu efektleri, sosyal medya entegrasyonu, kontrol düğmeleri ve harici reklam bağlantılarını içerir.

3. FooGallery

WD’nin NextGEN Galerisi ve Fotoğraf Galerisi’nin görsel özellikleri zevkinize göre çok katı veya sıkıcı görünüyorsa, denemeniz gereken bir sonraki eklenti FooGallery’dir. Görünüm açısından, WordPress için kullanabileceğiniz en gelişmiş galeri eklentilerinden biridir. Isırık büyüklüğünde görüntü açıklamalarıyla basit bir portföy galerisi oluşturabilir, en iyi çalışmalarınızı duvar yerleşimi ile derleyebilir veya benzersiz “küp” galerinin yaratıcı animasyon efektinden yararlanabilirsiniz..

FooGallery, ziyaretçilerinizi farklı koleksiyonlara yönlendirebilecek albümler oluşturmanıza da olanak tanır. Çeşitli fotoğraf türleri veya teknikleriyle çok yönlülüğünüzü göstermek istiyorsanız bu yararlıdır.

Albümünüzü oluşturmaya başlamak için, “FooGallery Albümleri” adlı bir uzantıya ihtiyacınız olacak ve “FooGallery” e giderek ücretsiz olarak sunulması gerekir. > ‘Uzantıları’.

4. Instagram Beslemesi WD

Instagram, çalışmalarını yaymak isteyen fotoğrafçılar için sosyal medya platformlarından biridir. Instagram Feed WD ile Instagram fotoğraflarınızı bir WordPress galerisine kolayca aktarabilirsiniz. Eklentiyi yükleyin, Instagram hesabınızda oturum açın ve yayınınızı doğrudan yayın editörü olan WordPress ile paylaşın.

Instagram Beslemesi WD, fotoğraf beslemeleriniz için yüksek derecede özelleştirmeye izin verir. Koşullu filtreler ayarlayabilir, yükleme efektini değiştirebilir, hashtag’leri entegre edebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Instagram Feed’i kullanma WD ayrıca fotoğraf markanıza birçok pazarlama avantajı sağlar. Yerleşik takipçi sayacı ve ‘Takip Et’ düğmesi sayesinde potansiyel müşteriler, belirli bir niş üzerinde etki yaratma üzerindeki etkinizi, güvenilirliğinizi ve yeteneğinizi ölçebilir. Elbette, bu, WordPress sitenizi tanıtmaya odaklandıkça Instagram hesabınıza daha fazla takipçi çekebilir.

5. Meta Kaydırıcı

En iyi çekimlerinizi sergilemek için tam genişlikte bir görüntü kaydırıcısını tercih ediyorsanız Meta Slider’a göz atmanız gerekir. Tam teşekküllü galeriler kadar etkileşimli olmasalar da, kaydırıcıların yüklenmesi daha hızlıdır ve kitlenize saf, dikkat dağıtıcı olmayan bir izleme deneyimi sunar.

Kurulumlar ve derecelendirmelerle ilgili en popüler slider eklentisi olan Meta Slider, isteyebileceğiniz her şeye sahiptir. Mobil uyumludur, özelleştirilebilir temalarla birlikte gelir ve herkesin birkaç dakika içinde ustalaşabileceği basit bir arayüze sahiptir.

Meta Slider’ı kullanarak, her slayt görüntüsünü özlü bir açıklamanın yanı sıra temel SEO öğelerine, yani “alternatif metin” ve “görüntü başlığı” metnine kolayca dahil edebilirsiniz. Kaydırıcınızın genel görünümü için geçiş efektleri, gezinme düğmeleri, hizalama vb. Ayarları yapmak için sağ paneldeki seçeneklere başvurabilirsiniz..

6. Ana Sürgü

Mobil cihazlar çağında, içeriğinizin akıllı telefonlar ve tabletler için optimize edildiğinden emin olmanız gerekir. Ana Kaydırıcı, dokunmatik kontroller için de uygun olan hızlı yanıt veren kaydırıcılar oluşturmanızı mümkün kılar. Önceden oluşturulmuş bir düzen olan bir “Başlangıç” seçerek başlarsınız.

Ana düzenleyicide, resimlerinizi slaytlara aktarmaya başlayabilir ve ardından zengin metin açıklamalarıyla tamamlayabilirsiniz. Geçiş efektleri, kaydırıcı boyutları, gezinme denetimleri ve renk şemaları gibi özellikleri de değiştirebilirsiniz. Neyse ki, eklentinin düzgün ve iyi organize edilmiş bir düzeni var, bu yüzden yolunuzu bilmeniz kolay olmalı.

7. Duyarlı Kaydırıcı

Responsive Slider by Huge IT, Master Slider ve Meta Slider’a iyi bir alternatiftir. Bir dakikadan daha kısa sürede güzel kaydırıcılar oluşturmanıza yardımcı olabilecek akıcı ve düzgün bir şekilde sunulan bir arayüz sunar. Fotoğraflarınızı çekmeye ve gerekli ayrıntıları doldurmaya başlamak için Image Resim Slaydı Ekle’yi tıklamanız yeterlidir.

Ana düzenleyicinin sağında, kaydırıcının boyutları, konumu, geçiş hızı ve yükleme simgesi gibi seçenekleri düzenleyebilirsiniz. Kaydırıcınızı herhangi bir yayına veya sayfaya kolayca gömmenizi sağlayacak kısa kodu almak için aşağı kaydırın.

Ancak, Duyarlı Kaydırıcı ile ilgili en iyi şey pro sürümü ile birlikte gelir. Videoları ve zengin metin içeriğini slayt olarak kullanmanızı sağlar. Bu, kendi tanıtım ve markalama çabalarını renklendirmek isteyen fotoğrafçılar ve profesyoneller için yararlıdır.

8. WP Smush

Bir fotoğrafçı olarak fotoğraflarınızı tam çözünürlükte paylaşmak isteyebilirsiniz. Ne yazık ki, bunları WordPress sitenize eklemek yükleme süresini önemli ölçüde artırabilir. Bu, ziyaretçilerin deneyimini bozacak ve potansiyel müşterileri erteleyecek.

Performansa değer veren WordPress kullanıcıları arasında klasik bir eklenti – WP Smush, kaliteden ödün vermeden görüntülerinizin boyutunu sıkıştırabilen tek tıklamalı bir görüntü iyileştiricidir. Yüklendikten sonra “Medya” ya gidin > Fotoğraflarınızı optimize etmeye veya “sıkıştırmaya” başlamak için ana kontrol panelinizden “WP Smush”.

Yeni yüklenen görüntüleri otomatik olarak optimize etmek için WP Smush’ı da kullanabilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirmek için “Ayarlar” bölümüne ilerlemeniz yeterlidir. Siz bu sıradayken, hangi görüntü türlerinin gelecekteki optimizasyonlara tabi olacağını da belirleyebilirsiniz.

9. EWWW Image Optimizer

WP Smush, görüntüleri optimize etmede etkili olduğu kadar, tam olarak en uygun maliyetli seçenek değildir. Birincisi, 1 megabayttan büyük dosyaları atlayan bir “ezme sınırı” uygular. Bu sınırı kaldırmak için pro sürümü için ödeme yapabilir veya alternatif olarak EWWW Image Optimizer’ı kullanabilirsiniz.

Ücretsiz olmasına rağmen, EWWW Image Optimizer’ın kullanımı şaşırtıcı derecede kolaydır. “Medya” ya gidin > Optimizasyon yardımcı programını başlatmak için ‘Toplu Optimize Et’ ve op Optimize edilmemiş görüntüleri tara’yı tıklayın. Eklentinin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız “Ayarlar” a gidin > “EWWW Image Optimizer” başlıklı bileşenlerle oynamak için.

10. W3 Toplam Önbellek

Tarayıcı önbelleğe almayı etkinleştirmek, özellikle grafik ağır web siteleri için sayfa yükleme hızını artırmanın başka bir yoludur. Bir web kullanıcısının tarayıcısının, gönderilen tüm verilerle birlikte bir sitenin HTTP isteklerine verdiği yanıtı kaydetmesine veya “önbelleğe almasına” izin vererek çalışır. Örneğin, bir kullanıcı şehir fotoğraf albümünüze gelir ve tüm resimleri tamamen yüklerse, bir sonraki ziyaretinde artık aynı resimleri tekrar yüklemeleri gerekmez.

W3 Total Cache, tek bir kod satırı yazmadan site genelinde önbellekleme uygulamanızı sağlar. Ayrıca, kod optimizasyonu, CDN entegrasyonu, veritabanı önbelleğe alma vb. Gibi performans optimizasyonu için başka araçlarla da donatılmıştır..

Bu eklentinin tek dezavantajı, yeni başlayanlar için, özellikle de her özelliğin ne yaptığına dair hiçbir fikri olmayanlar için kullanmanın kafa karıştırıcı olabilmesidir. W3 Toplam Önbellek ayarlama hakkında daha fazla bilgi için bu adım adım kılavuza başvurabilirsiniz.

11. Görüntü Filigranı

Yerinde fotoğraflarınızı ücretsiz olarak istemediğiniz sürece, izinsiz kullanımlarını önlemek için Image Watermark gibi bir eklenti kullanmanız gerekir. Bu, WordPress medya kitaplığınız aracılığıyla otomatik veya manuel olarak yapılabilir.

“Ayarlar” a giderek > ‘Filigran ‘,“ Genel Ayarlar ”altındaki onay kutularını işaretleyerek hangi görüntülerin filigranlandırılacağını belirleyebilirsiniz. Ayrıca filigranın konumunu ve filigran görüntüsünü de değiştirebilirsiniz. Daha fazla koruma için, ziyaretçilerin sağ tıklayıp sürükleyip bırakmasını engellemek için görüntü korumasını da etkinleştirebilirsiniz..

12. Geliştirilmiş Medya Kütüphanesi

Organizasyon WordPress medya kütüphanesinin güçlü noktalarından biri değil. Bu nedenle, bir fotoğrafçı olarak, görüntülerinizi kategorilere ayırmak için Gelişmiş Medya Kütüphanesi gibi bir eklentiye ihtiyacınız var.

Geliştirilmiş Medya Kitaplığı, görüntülerinizin “Ek Ayrıntıları” paneline medya kategorisi onay kutuları ekleyerek çalışır. Kategori oluşturmak için ‘Medya’ya gidin > “Medya Kategorileri”. Ardından, medya kitaplığındaki açılır menüyü kullanarak içerik aramak için bu kategorileri kullanabilirsiniz.

13. Yoast SEO

Bir fotoğrafçı olarak, sayfadaki içeriğiniz büyük olasılıkla metin yerine resimler etrafında oluşturulacaktır. Yoast SEO, resimlerinizin endekslenebilirlik için uygun meta verilere sahip olmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda web sitenizin arama motorlarındaki rütbe değerini etkileyen tüm sayfa sorunlarını da yalıtır..

SEO’nun ne anlama geldiğine dair bir fikriniz yok mu? Endişelenmeyin – Yoast SEO, sitenizdeki her bir sayfayı ve yayını optimize etmek için yapmanız gereken her şeyi size gösterecektir. Eklentinin önerilerini ve içeriğinizin SEO puanını görmek için düzenleyicide tamamen aşağı kaydırın.

Çevrimiçi dünyada hiçbir şeyin Google’ın ilk sayfasında olmaktan daha fazla çığlık atmadığını unutmayın. Bu, sitenize tutarlı bir organik trafik akışı sağlayacaktır. Ayrıca, özellikle çevrimiçi profesyonelleri arayan teknoloji meraklı müşteriler için nişinizdeki güvenilirliğinizi önemli ölçüde artıracaktır..

14. Pinterest Pin It Düğmesi

Instagram’dan başka Pinterest, fotoğrafçıların kullandığı bir diğer popüler resim paylaşım ağıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, Pinterest Pin It Düğmesi resimlerinizin herhangi birine bir “yeniden sabitleme” düğmesi eklemenizi sağlar. Her şeyi tek bir sayfada yönetmenizi sağlayan basit bir eklentidir.

Her şeyi ayarladıktan sonra, tüm yayın içi resimleriniz otomatik olarak bir iğnele düğmesiyle gömülecektir. Site ziyaretçilerinizden birindeki tek bir paylaşımın, sosyal medya erişimine ve görüntülerinizin paylaşılabilirliğine bağlı olarak sitenize yüzlerce yeni tıklama getirebileceğini unutmayın..

15. İletişim Formu 7

Basitçe söylemek gerekirse, iletişim bilgilerinizi üstbilginize, altbilginize veya sitenizdeki herhangi bir yere eklemek, potansiyel müşterilerin sizinle iletişim kurmasını teşvik etmek için yeterli değildir. Bu nedenle bir iletişim formu eklemek, herhangi bir WordPress sitesinin mutlak önceliklerinden biridir..

Bu iş için kullanabileceğiniz en popüler eklentilerden biri, pürüzsüz bir öğrenme eğrisine ancak inanılmaz derecede yüksek bir tavana sahip bir araç olan İletişim Formu 7 olacaktır. Form oluşturma sürecini iki basit aşamaya ayırır. İlk olarak, “İletişim” e gitmeniz gerekir > Oluşturucu için görsel kişiyi başlatmak için “Yeni Ekle”. Bu, hangi alanları ekleyeceğinizi, kullanmak istediğiniz e-posta adresini, varsayılan bildirim mesajlarını vb. Belirtmenizi sağlar..

İletişim formunuz kaydedildikten sonra, tek yapmanız gereken iletişim formunuzu kısa kod yoluyla herhangi bir gönderiye veya sayfaya eklemektir. Bu, ana form oluşturucudan veya ‘İletişim’e giderek elde edilebilir. > WordPress kontrol panelinden “İletişim Formları”.

Harekete geçin, şimdi başlayın!

Bir fotoğrafçı olarak, aslında görüntüleri web sitenizi yavaşlatabilir ilgili olabilir. WP Smush ve W3 Total Cache gibi optimizasyon eklentileriniz olsa da, tek bir sayfada çok fazla resim yüklü olması sayfa yükleme sürelerini uzatabilir ve kullanıcı deneyimini bozabilir. Sayfa içi içeriğin yanı sıra, barındırma sağlayıcınızın da site performansında rol oynadığını unutmayın.

Hizmetlerini WordPress için özelleştiren yetkili bir barındırma şirketi tarafından desteklendiğinizden emin olun!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map