Čo je to doménové meno? – Úplné a ľahko pochopiteľné vysvetlenie!

WordPress ponuky


Čo je to doménové meno? V najjednoduchších definíciách a názov domény je adresa vášho webu na internete.

Aj keď je to technicky správne – najlepší druh správnosti – v príbehu je toho oveľa viac, čo potrebujete vedieť!

Po prvé, sila doménových mien výrazne presahuje ich schopnosť „adresovať webové stránky na webe“. V skutočnosti môže výber správneho názvu domény veľmi vážne ovplyvniť úspech vašich webových stránok, a teda aj vašej značky.

Začnime však s technickými podrobnosťami o tom, čo je názov domény (potrebujeme túto časť, aby sme vysvetlili, že ďalšie veci).

Čo je to doménové meno z technického hľadiska?

Ako som už uviedol vyššie, názov domény je adresa vášho webu na internete. Objekt A:

Čo je to doménové meno

Inými slovami, ak chcete nájsť cestu k WinningWP, všetko, čo musíte urobiť, je spustiť webový prehľadávač a do adresného riadku vložiť adresu stránky – názov domény winwp.com..

Ale pod kapotou sa deje oveľa viac skvelých vecí s doménovými menami.

Najskôr sa názov domény skladá z dvoch častí:

SLD a TLD

SLD (doména druhej úrovne): Pri registrácii názvu vašej domény môže táto časť obsahovať ľubovoľný počet alfanumerických znakov (a-z, A-Z, 0-9) a spojovníky (povolené, ak sú obklopené inými znakmi alebo číslicami). Nie sú povolené žiadne medzery.

Napríklad, ak sa vaša firma nazýva Joe’s Extra Diner, možno budete chcieť, aby sa váš SLD stal joesextradinerom.

TLD (doména najvyššej úrovne): Táto časť sa používala na označenie účelu celého názvu domény alebo entity, do ktorej doména patrila. Môžete si vybrať iba konečný počet TLD (nemôžete zadávať svoje vlastné, ako môžete pomocou SLD)..

Najpopulárnejšie TLD, z ktorých si môžete vybrať, spolu s ich pôvodne zamýšľanými účelmi sú:

 • .com – všetky obchodné účely
 • .org – organizácie (často neziskové)
 • .sieťové projekty (čokoľvek to znamená)
 • .vzdelávacie inštitúcie
 • .gov – vláda USA
 • .biz – všetko podnikanie
 • .info – univerzálny

Momentálne však nikto nevenuje príliš veľa pozornosti zamýšľaným účelom TLD a určite vás nikto nenúti používať .org pri spúšťaní webových stránok pre neziskové účely. Pri výbere TLD nemusíte dodržiavať žiadne pravidlá – môžete ísť s tým, čo sa zdá byť vhodné svoju budúcu webovú stránku. Ako už bolo povedané, s výnimkou výnimočných okolností už nie je možné natiahnuť ruku na domény .gov alebo .edu.

Nakoniec však všetci chcú .com: Je to najznámejší a najprestížnejší TLD.

Prípadne existujú aj stovky miestnych / regionálnych TLD, ako napríklad:

 • .uk – pre Spojené kráľovstvo
 • .ca – Kanada
 • .pl – Poľsko
 • .it – Taliansko
 • atď.

Namiesto .com môžete zvážiť použitie jedného z nich, ak vaše webové stránky budú fungovať iba lokálne. (Poznámka: Vždy sa snažte vlastniť doménu .com, ak je to možné – predovšetkým preto, že veľa ľudí bude predpokladať, že vaše doménové meno je pri zadávaní do webového prehľadávača .com, ale tiež preto, že nechcete, aby bol váš web zamieňaný. s inou. Potom môžete presmerovať doménu .com na alternatívnu doménu, ktorú ste si vybrali.)

Len pre zhrnutie tejto časti našej odpovede na názov domény:

SLD a TLD, keď sa skombinujú, tvoria úplný názov domény. Takže pre stránky, ktoré práve čítate: winwp je SLD, com je TLD a spolu máme winwp.com ako úplný názov domény.

Čo je však „vnútri“ názvu domény pod kapotou?

Som rád, že ste sa opýtali.

Názov domény je praktický ukazovateľ, ktorý umožňuje návštevníkom nájsť váš web v hĺbke webu.

Pomysli na to takto:

Váš domov – váš skutočný domov – sa dá nájsť bez problémov prostredníctvom geografických súradníc. Napríklad, niektorí ľudia žijú pri 38,8977 ° S, 77,0365 ° Z. Ale túto formu adresy je ťažké zapamätať, takže namiesto toho používame 1600 Pennsylvania Avenue (aka: Biely dom)..

Túto zjednodušenú adresu používame iba preto, aby sme mohli rýchlejšie pochopiť polohu a nemuseli tráviť čas zisťovaním fyzických súradníc..

S názvami domén je to trochu rovnaké. Názvy domén odkazujú na konkrétne adresy IP: Skutočné číselné adresy miest na webe. Takže vždy, keď sa niekto pokúsi navštíviť danú webovú stránku, jej webový prehliadač vezme doménové meno a prevedie ho na absolútnu webovú adresu – IP adresu servera, na ktorom je webová stránka uložená. Potom načíta webovú stránku z tohto servera. Je to múdre, nie je to tak?

Tu je kompletné vysvetlenie, všetko, čo je na paneli s adresou v prehliadači:

úplná adresa URL

Dobre, zastavme sa tu s technickými vecami. Už to nepotrebujeme, aby sme pochopili, čo je to doménové meno.

Namiesto toho si povedzme:

Aký dôležitý je správny názov domény?

Na jednej strane je doménové meno internetová adresa … napríklad, veľká vec, však? Hocičo.

Ale zastavme sa na chvíľu, pretože nie všetky názvy domén sú rovnaké. Inými slovami, váš výber názvu domény môže mať vážny vplyv na vaše webové stránky (a budúci úspech vašej značky. Môžete si jednoducho vybrať, ktorá doména príde na myseľ a urobiť s ňou čo najrýchlejšie.

Aby sme to vysvetlili, začnime niekde inde … v New Yorku. A prosím, medveď so mnou. To všetko dá zmysel len za minútu.

Na centrálnom parku West pri západe 100. ulice je parkovisko. Jednoducho tam sedí a zaberá miesto – to je cenný priestor NYC. Na tento malý pozemok boli opakovane ponúkané milióny – každý vývojár v New Yorku a jeho pes by si ho chcel kúpiť a postaviť niečo nové.

Ale nikto sa nepredáva. A nie preto, že zarába dobré peniaze ako parkovisko. Nie je to tak.

Je to všetko o adrese. Central Park West je pravdepodobne najcennejšou adresou v New Yorku. Jediným dôvodom, prečo je parkovisko stále, je to, že umožňuje, aby sa dve budovy hneď za ním nazývali 382 Central Park West a 392 Central Park West.

Pozrite sa na ne, nie sú takmer blízko Centrálneho parku West, ale keďže medzi nimi nie je nič, je to nejako legitímne:

budovy

Inými slovami, ľudia žijúci v týchto dvoch budovách, ako je ich Central Park West, oslovujú natoľko, že im ich odmietajú dať – dokonca výmenou za milióny dolárov z peňazí pre vývojárov. Smiešne, správne?

Tu prichádzajú do hry doménové mená webových stránok.

Čo je to doménové meno z tohto hľadiska? Dobré doménové meno je v podstate ekvivalentom internetu s adresou Central Park West.

Názov domény nie je iba nejaká adresa na webe v tom zmysle, že si môžete vybrať ktorúkoľvek doménu a ani si nevšimnete žiadny vplyv..

Nie, chcete získať najlepšiu možnú doménu pre svoju firmu! Chcete, aby to znelo dobre, aby ste sa cítili dobre, komunikovali o svojej firme, aby sa ľahko zapamätali a tak ďalej. Pri správnom výbere vám názov domény poskytne nádheru, rozpoznanie, závisť ľudí, lepšiu objaviteľnosť prostredníctvom Google a pravdepodobne aj ďalšie menej priame výhody..

Keď si teda vyberiete svoju vlastnú doménu, myslite na každého, kto žije v centrálnom parku 392 Central Park West. Zamyslite sa, koľko pre nich znamená adresa – správna adresa. Vaša webová adresa by pre vás mala znamenať to isté.

A nakoniec: Potrebujete si skutočne vybrať – a kúpiť – skvelé doménové meno? Tu je náš kompletný sprievodca všetkým, čo potrebujete vedieť!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map