Web Host’unuzla İlgili Bir Sorunu Çözme

Bugünün web sitesi sahiplerinin web barındırma için birçok farklı seçeneği vardır. Bir şirketin ihtiyacınız olan hizmet düzeyini sağlamadığı durumlarda, yeni bir barındırma şirketi bulmak oldukça basittir. Bununla birlikte, fiyatları gibi bir şirkette yıllardır bulunduğunuz veya sadece yeni bir sunucuya geçmenin zorluğunu istemediğiniz zamanlar vardır. Bu gibi durumlarda, yeni bir taneye geçmeden önce mevcut barındırma şirketinizle ilgili sorunlarınızı çözmeye çalışmak daha iyi olabilir.


Hikayem 2012’de

2012 yılında, web barındırma sağlayıcılarımdan biriyle ilgili bir sorun yaşadım.

Web barındırma şirketi sitelerimi yeni bir sunucuya taşıdı ve IP, müşterimin web sitelerinin birçoğunda doğru şekilde çözümlenmiyordu. Bazı kızgın müşterilerim vardı ve sorun bir iki gün sonra çatlaklardan düşüyordu. Yeni sağlayıcılara bakacak kadar üzüldüm.

Ancak, yaklaşık beş yıldır mevcut web barındırma ile olmuştu ve daha önce böyle bir sorun yoktu. Aslında, bana sahip olduğum en iyi müşteri hizmeti deneyimlerinden birini vermişlerdi. Ayrılmak yerine, sahibine e-posta gönderdim ve hayal kırıklığımı açıkladım. Bu konuşma sayesinde IP sorunlarım çözüldü ve sahibi bana web barındırma şirketinizin size yardım etmesine nasıl yardımcı olacağı konusunda bazı şeyler açıkladı.

1- Açık Talimatlar ve Detaylar Sağlayın

İster bir bilet açın, ister bir e-posta gönderin ya da bir telefon görüşmesi yapın, yaşadığınız sorun hakkında net ayrıntılar sağlayın. Teknik desteğe başvurmadan önce toplamak isteyeceğiniz bilgiler şunları içerir:

  • Bir hata mesajı alıyorsanız, mesaj kelimesinin kelime kelimesini kopyalayın.
  • Sorun sitenin arka tarafında mı yoksa tarayıcıda mı??
  • Sorunu çözmek için ne yapmaya çalıştınız??
  • En son işler düzgün çalıştığında sitenin yedek bir kopyası var mı??
  • Sorun acil mi? Örneğin, sitenizin tarayıcılarda kapalı olması ciddi bir sorundur, ancak arka uçtaki bir sorun hemen acil olmayabilir.

2- Destek Zamanının Konuyla İlgili Çalışmasına İzin Verin

Web Hosting Sorunları

Çevrimdışı bir web sitesi kayıp dolar anlamına gelebilir.

Sorun hemen halledilmediğinde sinirli büyümek kolaydır, ancak web barındırma benzer sorunları olan diğer yüzlerce kişi ile ilgili olduğunu anlamak. Yanıt için 12 ila 24 saat bekleyin. O zaman diliminde veya en azından ilerleme hakkında bir güncelleme almazsanız, web barındırıcısına tekrar başvurun ve yaşadığınız sorunu hatırlatın. Bazen bir bilet veya e-posta mix’te kaybolur, bu nedenle barındırma şirketini yönettiğinizden endişelenmeyin.

Ayrıca, çevrimiçi bir bilet göndermenin bir yolu varsa, sorunu teknik desteğe göndereceği ve aynı zamanda ipucunda listeleneceği için bu yöntemi kullanın. İsteğiniz, birkaç kişi tarafından çalışılırken çatlaklardan düşme olasılığı daha düşüktür.

3- Şirket ile Geçmişinizi Düşünün

Mükemmel müşteri hizmetiniz olduysa, ancak çözülmesi zor bir sorun varsa, havluyu tamamen atmayın. Bu herhangi bir web hosting şirketi ile olabilir. İşletmenizi başka bir yere götürmeye karar vermeden önce şu soruları sorun:

  • Diğer sorunların hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayın?
  • Teknik destek sorunu çözmek için yaptıklarına ilişkin düzenli güncellemeler gönderiyor mu??
  • Yaşadığım sorunları düzeltmek için tahmini süre var mı??
  • Bu web barındırma şirketi ile bu sayının dışında ne kadar mutluyum?

Teknik destek personelinin sadece bir iş yaptığını hatırlamaya çalışın. O kişiye nezaket gösterin ve suçlama, küfretme veya isim çağrısından kaçının. Olumsuz davranışlar nadiren sunucunun diğer tarafındaki kişinin daha hızlı çalışmasını istemektedir. Ne kadar ağır olursanız olun, profesyonel bir iş adamı olduğunuzu unutmayın.

4- Bilgi Tabanını Okuyun

Web Hosting Sorunları

Siteniz kapalı olduğunda, ana makinenizin web sitesindeki Bilgi Bankası ve forumları okuyarak başlamak isteyebilirsiniz..

Diğer müşteriler şu anda aynı sorunu yaşıyor olabilir veya geçmişte bu sorunu ele almış olabilir. Bazen çözüm bir “.htaccess” dosyasını sıfırlamak veya bir klasör için izinleri değiştirmek kadar basittir. Diğer durumlarda, çözüm sunucunun ucunda bazı değişiklikler gerektirebilir ve bilgi tabanı, ne zaman onarabileceğiniz ve yardım almak için beklemeniz gereken bir şey olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir..

Kaydırma: Ne Zaman Gideceğinizi Bilin

Öte yandan, sık sık veya uzun süreler için aksaklık yaşıyorsanız, işinizi öldüren bir hastalık gibi hissetmeye başlayabilir..

Aslında, müşteriler sinirli büyüyüp geri dönmeyeceğinden trafiğinizi etkileyecektir. Orada sadece zaman sitenizi olması gerektiği gibi çalışan tutmak için yeni bir hosting şirketi bulmak zorunda. Mevcut ana makinenizden ayrılma zamanı geldiğinde, WHSR burada ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeni bir barındırma hizmeti bulmak için ana bilgisayar incelemeleri ve ipuçlarıyla birlikte.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me