Spravované vs. nespravované hostenie – vysvetlené!

WordPress ponuky


Hosting je jedným z najdôležitejších aspektov akéhokoľvek internetového podnikania. Poskytnutie pevných základov vášho webu – napríklad schopnosť odolať dopravným výkyvom a vyhnúť sa prestojom – je len jedným z mnohých dôvodov, prečo je dôležité zvoliť správnu službu..

Okrem technickej zdatnosti serverov hostiteľa sú rovnako dôležité také veci, ako sú ďalšie služby a úroveň zákazníckej podpory, ktorú ponúkajú. Dá sa bezpečne povedať, že dobrý hostiteľ z vašich rúk odnesie veľkú záťaž hostiteľa, zatiaľ čo zlý hostiteľ – alebo dokonca relatívne zlá voľba v plánovaní hostingu – môže hodiť dosť veľký kľúč v práci na vašich stránkach..

V tomto článku diskutujem o rozdieloch medzi nimi organizovaný a nespravovaný hosting a čo tieto výrazy pre vás, používateľa, skutočne znamenajú. Na konci tohto článku by ste mali vedieť nielen viac informácií o obidvoch týchto typoch služieb, ale aj o tom, ktorá služba sa má použiť. Začnime…

Čo je riadený hosting?

Hostingový plán pozostáva z niekoľkých rôznych komponentov. Najzákladnejšou súčasťou je samotný hardvér servera. Na serveri je zvyčajne nainštalovaný operačný systém a rôzne druhy softvéru používaného na prevádzkovanie webových stránok.

Okrem toho môžu hostingové spoločnosti ponúkať aj rôzne služby, ako sú automatické zálohy, skenovanie a odstránenie škodlivého softvéru, monitorovanie stavu, bezpečnostné zametania a ďalšie..

Tieto ďalšie funkcie sú zvládanie služieb, čo je miesto, kde začína hrať „riadená“ časť pojmu „riadený hosting“. Spravovaný hosting v podstate odkazuje na plán hostenia, ktorý prináša množstvo ďalších výhod alebo služieb.

Čo je nespravovaný hosting?

Nespravovaný hosting je hostingový plán, ktorý neobsahuje žiadne (alebo len veľmi málo) ďalšie služby. S nespravovaným hosťovaním môžete napríklad získať jednoducho server s nainštalovaným iba operačným systémom. To znamená, že budete musieť nainštalovať potrebný softvér sami. („Softvér“ nemám na mysli iba WordPress alebo Drupal alebo podobné, ale aj softvér základného softvéru, ako je Apache alebo PHP.)

Dôvod, prečo sa označuje ako „nespravovaný“, je ten, že hostiteľská spoločnosť sama o sebe na vašom serveri neposkytuje žiadne služby ani nevykonáva žiadne úlohy správy. Ak chcete niečo urobiť, musíte to urobiť sami. V nasledujúcom článku sa podrobnejšie venujem nespravovaným hostingom a tomu, čo v tomto článku chýba, ale najskôr si dobre osvojíme, o aký typ spravovaných služieb sa riadil hosting. môcť ponuka.

Dostupné služby riadenia

Presné ponuky služieb sa v jednotlivých spoločnostiach líšia. Existuje však niekoľko veľmi bežných, ktoré väčšina spoločností ponúka. Pozrime sa na niektoré z nich, aby sme pochopili, čo znamenajú.

Automatické zálohy

Tento je veľmi dôležitý, pretože nikto nemá rád, že jeho údaje miznú v mžiku oka. Automatické zálohy sú skvelým riešením: dávajú vám pokoj a do istej miery odstraňujú tlak, ktorý musíte robiť, aby ste sami pravidelne zálohovali svoje stránky. (Poznámka: Mali by ste si čas od času vytvoriť vlastné zálohy, aby ste boli na bezpečnej strane. Vždy je lepšie byť v bezpečí ako ľúto!)

Malo by sa však zdôrazniť, že nie všetky automatizované zálohy sa vytvárajú rovnako. Poskytovateľa by ste sa mali opýtať najmä na dve veci:

  • Je záloha uložená na rovnakom serveri ako moja stránka?
  • Obsahuje záloha moje databázy?

Uistite sa, že je záloha nie uložené na rovnakom serveri je nevyhnutné. Ak váš hardvér fyzicky nefunguje a musí byť vymenený, zálohy sa stratia aj vtedy, ak sú na ňom uložené.!

Vaše databázy sú zvyčajne najdôležitejšou súčasťou vášho webu. Napríklad WordPress je možné preinštalovať a tému môžete znova stiahnuť alebo znova kódovať. Ak však stratíte svoju databázu, stratíte svoje príspevky, komentáre, používateľov a ďalšie! Stručne povedané: Pri používaní systému na správu obsahu (CMS), ako je WordPress, Vždy sa uistite, že maximálna bezpečnosť na mieste vďaka zálohovaniu obsahuje databázu.

Poskytovateľov služieb Bluehost, Media Temple, Small Orange a Vultr som požiadal o zálohy – tu sú výsledky:

Bluehost ponúka zdvorilostné zálohy. Sú uložené na rovnakom serveri ako vaše webové stránky, ale zálohy zahŕňajú prinajmenšom vašu databázu. Ak však chcete byť rovnako bezpečný ako je uvedené vyššie, musíte si tieto zálohy stiahnuť a uložiť sami niekde inde..

Program Media Temple ukladá zálohy na úplne samostatnom systéme a zahŕňa aj vaše databázy.

Small Orange v predvolenom nastavení neponúka automatické zálohy, ale môžete ich vyriešiť podľa svojho plánu zaplatením ďalších 5 $ mesačne – čo vám potom poskytne pravidelné zálohy obsahujúce databázu na samostatných serveroch..

Vultr ponúka iba automatické zálohovanie súborového systému, ale ukladá ich na samostatný server.

Podľa môjho názoru to predstavuje hlavný problém pri výbere hostiteľa. Musíte urobiť svoj výskum, pretože nie všetci hostitelia ponúkajú rovnaké funkcie – a aj keď tak urobia, môžu sa medzi spoločnosťami líšiť. To, čo je v cene, sa navyše môže líšiť v závislosti na presnom pláne služieb, ktorý si vyberiete, a dokonca aj vtedy, keď hostitelia vylepšia alebo zmenia to, čo ponúkajú. pamätať: Pred výberom nového hostiteľa vždy vykonajte vlastný prieskum.

Monitorovanie výkonu

Monitorovanie výkonu je dôležité, pretože vás môže (a dúfajme, že) varuje pred katastrofami. Váš hostiteľ vás napríklad môže upozorniť, keď sa váš web blíži k využitiu všetkých dostupných zdrojov (okrem iného k pamäti). Toto upozornenie vám môže poskytnúť dostatok času na to, aby ste sa spojili s technikom podpory, ktorý problém vyriešil skôr, ako bude neskoro a vaša prevádzka bude trpieť.

Automatické aktualizácie softvéru

Automatické aktualizácie základného softvéru, ako sú PHP, Apache, MySQL a ďalšie, môžu byť požehnaním, ak chcete mať najnovšie verzie ihneď po ich vydaní. Mnoho hostiteľov sa o to postará za vás, takže už nemusíte nič aktualizovať sami.

Upozorňujeme však, že v niektorých prípadoch je to nežiaduce. Niektoré staršie aplikácie nemusia byť kompatibilné s novšími verziami týchto základných častí softvéru. Ak prevádzkujete webovú stránku WordPress, pravdepodobne sa s tým nemusíte obávať, ale ak máte vlastnú aplikáciu, môže to byť problém, ktorý stojí za to zohľadniť.

Zabezpečenie, skenovanie a odstránenie škodlivého softvéru

Zabezpečenie servera by malo byť absolútnou najvyššou prioritou pre každého, kto má webovú stránku. Pokiaľ ide o bezpečnosť, výpadky webových stránok sa môžu zdať takmer triviálne v porovnaní s potenciálom škodlivého pokusu o odhalenie údajov vašich používateľov..

Zabezpečenie a skenovanie škodlivého softvéru môžu odhaliť nespočetné množstvo problémov na vašom serveri a služby odstraňovania / čistenia slúžia na ich odstránenie, ak sa objavia. Tieto druhy služieb, samozrejme, nemusia byť schopné zmariť všetko, ale určite môžu byť vynikajúcou prvou líniou obrany.

Ovládací panel

Spravovaný server by mal prísť s ovládacím panelom, kde môžete nastaviť konkrétne veci. Zahŕňa to vytváranie databáz, preposielačov e-mailov, záznamov DNS, prístup k protokolom, prezeranie štatistík výkonnosti a podobne.

K dispozícii je množstvo štandardných ovládacích panelov, ako napríklad Plesk, cPanel a dokonca aj niekoľko úplne zakázkových panelov. Pokiaľ je to použiteľné a obsahuje informácie, ktoré potrebujete, mali by ste byť dobrí.

Upozorňujeme, že si môžete samozrejme nainštalovať vlastný ovládací panel (napríklad Plesk alebo cPanel), ktorý budete používať na nespravovanom serveri. To však nebude možné, pokiaľ na to nemáte potrebné zručnosti..

Prístup SSH

Toto môže byť niečo, čo veľká väčšina základných používateľov nikdy nebude potrebovať. Váš vývojár vám za to takmer určite poďakuje, ak od nich požiadate o pokročilejšie vývojové práce. Navyše, ak máte v úmysle dozvedieť sa viac a viac o serveroch a rozvíjať svoje vlastné webové stránky, môžete ich dokonca sami použiť..

SSH je skratka pre „Secure Shell“. Je to v podstate bezpečný spôsob prístupu k serveru prostredníctvom rozhrania príkazového riadku. Nielenže môže robiť všetko, čo môže váš ovládací panel urobiť, ale môže robiť aj omnoho viac – preto sa vývojárom to veľmi páči!

Jedným z najbežnejších spôsobov použitia SSH je inštalácia ďalšieho softvéru, ako je napríklad kontrola verzií, vývojárske nástroje, skripty a ďalšie užitočné doplnky..

Podporná služba

Základné podporné služby sú vždy bezplatné. Mnoho špičkových hostingových spoločností v týchto dňoch dokonca ponúka okamžitú podporu chatu naživo! Technická podpora vám môže pomôcť s mnohými problémami alebo vás prinajmenšom nasmeruje správnym smerom. Nemali by ste očakávať, že pre vás budú najzákladnejšie bezplatné služby inštalovať aplikácie a aktualizovať softvér (niečo, čo rovnako nedokážu urobiť), ale poskytujú (alebo by aspoň mali) vždy poskytovať všeobecné rady..

Osobne sa vždy chcem rozprávať s hostiteľskou podporou naživo, než sa rozhodnem využiť ktorúkoľvek z ich služieb. Zistil som, že je to naozaj dobrý náznak všeobecných zámerov spoločnosti a odporúča vám, aby ste to urobili!

Dobrý podporný systém nemusí nevyhnutne znamenať, že spoločnosť má lepší hardvér. To znamená, že sa zaviazali k svojim používateľom. Zistil som, že to často patrí k najdôležitejším faktorom.

Služby na požiadanie

V zásade by ste mohli nazvať túto platenú zákaznícku podporu. Môže to zahŕňať čokoľvek od aktualizácií softvéru alebo požadovanej vírusovej kontroly, až po čistenie škodlivého softvéru alebo analýzu optimalizácie rýchlosti.

Niektoré služby môžu existovať ako funkcie na požiadanie a automatizované funkcie. Dobrým príkladom je odstránenie škodlivého softvéru. Napríklad v aplikácii Media Temple ponúka spravovaná služba VPS (Virtual Private Server) skenovanie škodlivého softvéru, ale žiadne automatické odstránenie. Ak ich systémy zistia, že vaše stránky boli napadnuté, dostanete varovanie o tomto probléme – potom môžete sami konať, aby ste infekciu odstránili sami, alebo zaplatiť dodatočný poplatok 160 dolárov, aby vám Media Temple vyčistil veci..

Plne riadená služba VPS, ktorú ponúkajú, však zahŕňa automatické skenovanie a odstránenie – ale mesačné náklady na túto službu sú zase omnoho vyššie.

Ďalšia zvlášť uznávaná hostingová spoločnosť s názvom A Small Orange organizuje služby sledovania výkonu a skenovania zabezpečenia do konkrétnych balíkov. Ich základný balík vám umožňuje monitorovať procesy na serveri, ich druhý balík ponúka pravidelné automatizované aktualizácie serverového softvéru a mesačné kontroly pre softvér tretích strán, ktorý poskytujete, a ich najdrahšia úroveň vám tiež poskytne dodatočný firewall, bezpečnostné audity a množstvo ďalších podobných funkcií zameraných na bezpečnosť.

Ako vidíte, rozdiel v službách vysvetľuje značné rozdiely v cene. Napríklad štandardná plne spravovaná služba VPS spoločnosti Media Temple sa môže zdať drahá za 249 dolárov mesačne, ale ak začnete využívať rôzne „doplnkové“ služby k lacnejším službám VPS ponúkaným inými spoločnosťami (napríklad A Small Orange, ktoré ponúkajú 30 USD / mesačné riešenia), cenové rozdiely sa môžu rýchlo stať irelevantnými.

Spravovaný hosting WordPress

Teraz by ste mali vedieť, čo je to riadený hosting, takže poďme trochu okoreniť tým, že sa rýchlo pozrieme na špeciálny typ spravovaného hostingu: Spravovaný hosting WordPress.

Vo všeobecnosti musia byť servery pripravené na čokoľvek. Používatelia môžu inštalovať WordPress, Joomla, Drupal alebo dokonca všetky tri tieto systémy – a spúšťať ich všetky naraz! To pre server nepredstavuje žiadne problémy, ale to znamená, že nie je možné úplne optimalizovať na spustenie iba jedného konkrétneho systému.

Tu prichádza riadený hosting WordPress. Myslenie vyzerá takto: Ak niekto bude spúšťať iba WordPress, prečo by ste si nemali vytvoriť server, ktorý je vysoko vyladený na beh iba WordPress?

Z tohto dôvodu je spravovaný hosting WordPress zvyčajne oveľa rýchlejší a bezpečnejší ako jeho všeobecnejšie zdieľané a / alebo VPS hostingové náprotivky. V riadenej hostingovej službe WordPress je všetko od hardvéru po softvér vyladené tak, aby fungovalo iba na stránkach WordPress. Vyrovnávacia pamäť je skvelým príkladom tohto ladenia zameraného na WordPress.

Ukladanie do vyrovnávacej pamäte je technika, ktorá môže dramaticky zvýšiť rýchlosť webových stránok. Môže sa to dosiahnuť prostredníctvom doplnkov WordPress, ale dá sa to dosiahnuť aj na oveľa nižšej a efektívnejšej úrovni pomocou serverových nástrojov. Pretože riadení hostitelia programu WordPress vedia, že každá lokalita, ktorú majú, bude spustená na serveri WordPress, môžu sa o túto vyrovnávaciu pamäť postarať za vás. Pretože všetky ich užívateľské prostredia sú rovnaké, môžu oveľa jednoduchšie automatizovať analýzu, skenovanie a aktualizácie a integrovať ich do základnej ceny. Vďaka tomu sú hostitelia WordPress na základnej úrovni o niečo drahší ako ich všeobecní náprotivky. Ale potom znova, zahŕňajú oveľa viac služby riadenia.

Zoberme si zhrnuté stránky: Vaše stránky budú spoľahlivejšie, podstatne rýchlejšie a bezpečnejšie a váš plán hostenia bude obsahovať širšiu škálu služieb správy za výrazne nižšiu cenovú značku. Všetko, čo prichádza s niektorými potenciálnymi nevýhodami, však.

Hlavnou nevýhodou tohto špecifického typu riadeného hostingu je strata flexibility. Najskôr môžete prevádzkovať iba stránky WordPress. To je však viac ako nevýhoda.

Ďalej môžete byť obmedzení iba na spúšťanie určitých doplnkov WordPress. Ak má hostiteľ zavedené ukladanie do vyrovnávacej pamäte na úrovni servera, nedovolí vám nainštalovať žiadne doplnky na ukladanie do vyrovnávacej pamäte WordPress, ako je napríklad WP Total Cache, stačí vymenovať jeden. Úplný zoznam doplnkov, ktoré sú zakázané na serveri WPEngine (jeden z vedúcich pracovníkov v riadenej hostiteľskej aréne WordPress), nájdete na ich oficiálnej stránke podpory obmedzení doplnkov, kde nájdete ďalšie informácie..

Všetky tieto obmedzenia sú v skutočnosti dobré, napriek malému počtu tých, ktorí prevádzkujú vysoko špecializované alebo trochu neobvyklé webové stránky, ktoré ich môžu považovať za príliš obmedzujúce..

Nespravovaný hosting bol obnovený

Teraz, keď presne viete, čo spravovaný hosting znamená, poďme znova nespravovaný hosting. Po tom, čo viete, čo teraz vieme, by vás zaujímalo, prečo by niekto chcel server bez služieb správy? V zásade existujú tri hlavné dôvody:

  • Aplikácia vyžaduje špeciálne vyladenie a vyladenie servera
  • Užívateľ má rád drotár a / alebo sa chce dozvedieť viac o správe serverov
  • Uložiť peniaze

Nespravované servery majú tendenciu prichádzať s nainštalovaným operačným systémom, ale nič iné. Čokoľvek chcete urobiť, musíte urobiť pomocou príkazového riadku.

Je dôležité pochopiť, že príkazový riadok je dokonalým elektrickým nástrojom. Všetky hostitelia služieb pre správu ponúkajú všetku funkcionalitu, ktorú ponúkajú ovládacie panely – niekde sa všetci spoliehajú na príkazy vydané prostredníctvom príkazového riadku. Možno to nebudete vidieť, ale to sa deje.

Preto všetko, čo pre vás môže hostiteľ urobiť, môžete urobiť sami – za predpokladu, že budete mať potrebné zručnosti. Môžete si stiahnuť, nainštalovať a nastaviť monitorovacie služby pre seba. Nástroje na zisťovanie a odstránenie škodlivého softvéru môžete pridať sami; môžete dokonca vytvoriť svoj vlastný ovládací panel!

Ak chcete ušetriť nejaké peniaze a mať know-how, môžu byť pre vás cesta nespravované servery.

V niektorých špeciálnych prípadoch môžu aplikácie spustené na serveri vyžadovať také konkrétne nastavenie, že hostiteľská spoločnosť jednoducho neposkytuje presne to, čo potrebujete. Môže to tiež vyplývať z potreby optimalizovať server do extrému.

Nezabudnite, že na zvládnutie nespravovaného servera potrebujete značné množstvo znalostí v oblasti správy serverov. So základným, nespravovaným hostingovým plánom nemôžete prevádzkovať webové stránky „mimo poľa“ a nemáte k dispozícii žiadne grafické rozhranie na interakciu so serverom. Stručne povedané, nespravované servery / hostingové plány sú určite vyhradené pre technicky zdatných!

Prípadová štúdia o riadenej službe: Malý pomaranč verzus mediálny chrám vs zotrvačník

Ako som už spomínal v tomto článku, rozdiely v poskytovaných správcovských službách sú dôvodom existencie dosť širokých cenových rozpätí. Niektoré spoločnosti zabudujú do svojej základnej ceny viac služieb, vďaka čomu by sa ich ceny zdali vyššie. Iné spoločnosti používajú nízku základnú cenu, ale ponúkajú menej riadiacich funkcií.

Ako rýchla prípadová štúdia porovnajme najlacnejšie spravované možnosti VPS z Media Temple, Small Orange a hosteného WordPress hosteného Flywheelu..

Vstupná úroveň VPS aplikácie Media Temple stojí 55 dolárov mesačne. Hardwarovo získate 2 GB pamäte, 30 GB úložného priestoru a 2TB šírky pásma.

Najlacnejšie riešenie Small Orange je 20 dolárov mesačne, ale dostanete iba 1 GB pamäte, 20 GB úložného priestoru a 500 GB šírky pásma. V tomto príklade použijeme riešenie s cenou 30 dolárov mesačne, pretože získate 2 GB pamäte, 30 GB úložného priestoru a 1 TB šírky pásma (čo znamená, že servery sa líšia iba čo sa týka šírky pásma).

Základným riešením Flywheelu je 30 dolárov, ale chýba mu výkon servera, takže sa pozrime na ďalšiu úroveň, ktorá je 75 dolárov mesačne. Získate tak 1 TB šírky pásma (alebo 100 000 mesačných návštev) a 20 GB priestoru. Pamäť nie je zobrazená, ale pretože servery sú vyladené pre WordPress, pravdepodobne to nebude problém.

Na základe mesačnej ceny máme riešenie 30 dolárov, 55 dolárov a 75 dolárov. To je 250% rozdiel, a nie medzi riešeniami nízkej a vyššej kategórie, ale medzi riešeniami nízkej úrovne od rôznych spoločností. Teraz sa poďme trochu hlbšie!

Ukazuje sa, že program Media Temple ponúka automatické zálohovanie a skenovanie zabezpečenia a škodlivého softvéru v cene. Small Orange ich nezahŕňa v cene; za to by ste museli platiť zvlášť. Automatické zálohovanie by stálo 5 dolárov a na získanie zabezpečenia a skenovania škodlivého softvéru by ste museli zaplatiť ďalších 100 dolárov. Samozrejme, dostanete za tonu stoviek dolárov množstvo ďalších funkcií, takže porovnanie nie je úplne fér. Napriek tomu je to stále ešte ďalších 105 dolárov.

Plán zotrvačníka v hodnote 75 dolárov v skutočnosti zahŕňa zálohy, monitorovanie, bezpečnostné kontroly a všetko dobré. Ak chcete získať rovnaké funkcie správy v aplikácii Media Temple, musíte si zaobstarať plne spravované riešenie vo výške 249 $ / mesiac (čo zahŕňa aj služby na požiadanie a preto je to podstatne drahšie) a navyše v spoločnosti A Small Orange by ste platili aspoň $ 135. Dolár za dolár dostanete maximum z zotrvačníka, ale – samozrejme – ste obmedzený iba na prevádzkovanie WordPressu..

Tento príklad veľmi jasne ukazuje, že ak máte web založený na WordPress, pravdepodobne bude najlepšou voľbou spravovaný hosting WordPress. Stručne povedané: Spravovaný hosting ponúka omnoho vynikajúci zážitok ako všeobecný hosting, ak ste v poriadku so stratou flexibility.

záver

Dúfajme, že rozdiely medzi spravovaným a nespravovaným hostingom sú teraz oveľa jasnejšie a získali ste tiež základné znalosti o rôznych konkrétnych službách, ktoré spravovaný hosting znamená..

Pravdepodobne si nebudete môcť zvoliť nového hostiteľa v priebehu nasledujúcich desiatich minút, ale mali by ste už aspoň vedieť, aké otázky musíte položiť. Veľa šťastia a dajte nám vedieť, ak máte obzvlášť dobrý alebo zlý zážitok s konkrétnym hostiteľom!

A nakoniec, ak ste vôbec zmätení alebo zvedaví na to, ako sa zdieľaný hosting hromadí oproti spravovanému hostingu vytvorenému špeciálne pre WordPress (t. J. Spravovaný hosting WordPress), prečítajte si časť „Zdieľaný vs Spravovaný hosting WordPress – ako si vybrať správnu službu“

Užite si to!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me