Sözlük

Gezin: / / / / / / 


(Veya kontrol etmek istediğiniz terimi bulmak için “ctrl + F” yazın.)

Ağ sağlayıcısı

Web hosting ve sunucuların farklı türleri vardır. Her birinin neler sunabileceğini anlamak, işletmenizin ömrünün farklı noktalarında hangi türe ihtiyacınız olduğuna karar vermenizi kolaylaştırabilir.

Artıları vs eksileri: VPS paylaşılan, özel ve bulut barındırma ile karşılaştırıldığında.Paylaşılan, VPS, özel ve bulut barındırma hizmetlerini karşılaştırın.

Bant genişliği (veya veri aktarımı)

Sunucunuz tarafından aktarılan veri miktarı. Örneğin, bir kullanıcı sitenizi ziyaret ederse, görüntüledikleri, metin yazdığı ve bir şey indirip yüklemediği veya yüklediği her resim için bant genişliği alınır.

Bulut barındırma

Verileri sanal olarak bulutta depolayan ve fiziksel veri merkezlerinden ziyade her yerde sahibinin erişebildiği bir barındırma türü.

İşlemci

Merkezi işlem birimi veya tüm hesaplamaların yapıldığı bilgisayarın beyinleri.

Veri tabanı

Veri ve bilgi kümelerini arşivleyen ve kaydeden bir belge veya sistem

Özel IP

Web sitenize bağlı bir IP adresi. Bir alışveriş sepeti için SSL sertifikası almak ve çevrimiçi ödemeleri kabul etmek istiyorsanız, özel bir IP’ye ihtiyacınız olacaktır.

Özel barındırma

Sunucunun tüm kaynaklarının bir hesaba tahsis edildiği ve tek bir web sunucusunun sunucuyu kontrol ettiği barındırma. En pahalı hosting çözümlerinden biri.

Disk alanı

Barındırma planınızda bulunan depolama alanı miktarı. Html sayfalarınızı, veritabanlarınızı, resimlerinizi, dosyalarınızı, e-postalarınızı vb. Saklamak için yeterince ihtiyacınız olacaktır..

E-posta barındırma

Kuruluşunuz için e-posta güvenliğini sağlamanın bir yolu. E-posta barındırma, e-posta sunucularını çalıştıran bir barındırma hizmeti tarafından kolaylaştırılır. Kuruluşunuzun e-posta adreslerinin uygun alan adınızla (ör;;) ilişkili olması için ek ücretler gerekir.

Yeşil hosting

Barındırma hizmetlerini kolaylaştırmak için yeşil teknolojilerin kullanılmasını içeren çevre dostu barındırma. Örneğin, teknolojiler genellikle çevre dostu malzemelerden üretilir ve / veya çalışırken emisyonları ve kaynak kullanımını (enerji gibi) azaltmak için çalışır.

IP adresi

IP adresi

İnternete bağlı her bir bilgisayarı tanımlayan benzersiz bir sayı ve nokta dizisi

Linux sunucusu

Açık kaynaklı işletim sistemi Linux tabanlı bir sunucu platformu. Paylaşılan web hosting şirketlerinin çoğunluğu tarafından kullanılır.

Bayi hosting

Kişinin aynı paket altında birden fazla alan barındırması veya alanı yeniden satması için bir sunucu alanı bloğu sunan bir barındırma paketi.

Sunucu

Temelde web sitenizin yaşadığı ve genellikle bir web barındırma şirketi tarafından sahip olunan bir bilgisayar. Bilgisayar, web sitenizin içeriğini World Wide Web’e iletir.

Paylaşılan Evsahipliği

En ucuz hosting çözümlerinden biri. Bir sunucu her hesaba çok fazla alan ayırır ve hepsi kaynakları paylaşır.

SSL

SSL, Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelir ve kişilerin çevrimiçi olarak güvenli işlemler göndermesine izin veren bir şifreleme türüdür. Bir e-ticaret web sitesi işletiyorsanız, ödemeleri çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde kabul etmek için SSL’ye ihtiyacınız vardır. Güvenli bir sayfaya göz atıldığında, adres http://alanadim.com yerine https://alanadim.com şeklinde gösterilir.

Sınırsız hosting

Barındırma ücretlerinin sınırsız veri, disk kullanımı vb. Kapsadığı anlamına gelen bir terim Ancak, barındırma için her zaman sınırlamalar olduğu için bu terim yanlış adlandırmadır; olmasaydı, barındırma şirketleri para kaybederdi, yer kalmadı.

uptime

Bir sunucunun kesintisiz çalıştığı süre. Bir web% 99 veya daha yüksek çalışma süresi ile barındırma istiyorsun. Bu, ziyaretçiler sitenizi ziyaret etmeye çalıştıklarında sitenize erişebilecekleri anlamına gelir.

aso feb 2106 çalışma süresi - 10 şubede 500 hata nedeniyle 1 saat 14 dakika kesinti

VPS hosting

Bir VPS (Sanal Özel Sunucu), özel bir barındırma çözümünden biraz daha ucuzdur, ancak paylaşılan bir barındırma planından biraz daha fazla alan ve işlev sunar. Sunucunun bölümleri vardır, böylece her istemcinin paylaşılmayan ayrı bir alanı vardır.

Windows Server

Windows işletim sistemine dayanan web sunucuları için başka bir işletim sistemi. Biraz daha pahalı olabilir, ancak web sitesi sahibinin diğer sunucuların izin vermediği belirli özellikleri kullanmasına izin verir.

Diğerleri

.htaccess

Bir dosyada izinler, belirli web sitelerini engelleme, kişilerin resimlerinize sıcak bağlantı yapıp yapamayacağını ayarlama ve sitenizin işlevselliğini iyileştirme gibi belirli parametreler ayarlama.

Kötü hosting komşu

Bu terim birkaç anlama gelebilir – sitenizden bağlandığınız onurdan daha az bir web sitesine atıfta bulunabilir veya paylaşılan barındırma ortamınızda, kendi siteleri için fazla CPU veya RAM kullanarak site performansınızı etkileyen başka bir tarafa başvurabilir..

DDOS saldırısı

Bu kısaltma, hizmet reddi saldırısı veya dağıtılmış hizmet reddi saldırısı anlamına gelir. Bir bilgisayarı veya ağ kaynağını sahibinin isteklerine karşı kullanılamaz hale getirmeye çalışan bir tür siber saldırıdır.

Dosya izni

Dosyalar yalnızca atanan kullanıcılara veya gruplara erişim sağlayacak şekilde ayarlanabilir. İzinler, dosyaya tüm erişimi, düzenlemeye erişimi, salt okunur vb. İçerebilir..

Malware

Bilgisayarınıza, web sitenize veya ağınıza zarar vermeyi veya devre dışı bırakmayı amaçlayan zararlı yazılımlar.

Fazla satış yapan ev sahibi yok

Sunucu kaynaklarını fazla satmayan hosting şirketleri.

Overselling

Kuruluşun sunabileceğinden daha fazla mal veya hizmet satmak. Web hosting, bu genellikle her müşteri kendi ayrılmış alanı kullanmak olsaydı sağlayıcı aslında barındırabileceğinden daha fazla müşteri barındırılan alan satış anlamına gelir. Örneğin, bir hosting şirketi 12 müşteriye, alanlarının ve bant genişliğinin yalnızca yüzde 80’ini kullanacaklarını varsayarsa – aynı 12 müşterinin yüzde 100’ü kullansaydı teslim edemese bile, bu sağlayıcı aşırı satılacaktır. Gerçekte, tüm mevcut veya satın alınan varlıkları kullanan tüm müşterilerin olasılığı zayıftır, bu nedenle web barındırma aşırı barındırma genellikle çok az yansımaları vardır (bu nedenle, web barındırma maliyetini ucuz tutmak).

Alan adı

Ülke kodu üst düzey alan adı

Bunlar, .us veya .uk ile biten alanlar gibi diğer ülkelerdeki içeriği ve web sitelerini belirten iki harfli kodlardır..

Alan adı

Alan adı, kullanıcıların sitenizi nasıl bulacağıdır – URL’dir. Alan adınızı basit ve sezgisel hale getirin; örneğin, işletmeniz “Bob’un Evcil Hayvanları” ise, en iyi alan adınız www.bobspets.com olur. Mümkün olduğunda işletme adınızdan sapmayın; bunu yapmak yalnızca iş güvence şansınıza zarar verir.

Domain park etme

Ana alan adınız www.alanadim.com ise, aynı adı www.alanadim.net ve www.alanadim.name gibi farklı uzantılarla da satın alabilirsiniz. Alan adı park etme ile, www.alanadim.com ana web sitenize sahip olabilir ve ardından diğer uzantıları (veya farklı bir adı) ana sitenin üzerine park edebilirsiniz.

Alan adı gizliliği

Bu hizmet çok sayıda alan adı kayıt şirketi tarafından sağlanmaktadır. Site sahibi olarak, alan adı kayıt kuruluşundan gizlilik satın alırsınız; bu da WHOIS’teki bilgilerinizi gizliliğinizi ve anonimliğinizi korumak için bir yönlendirme hizmeti bilgileriyle değiştirir..

Alan adı kayıt kuruluşu

Bu, alan adınızı kaydeden varlığı ifade eder. Alan adınızı kaydettirdiğinizde, alan adınızı / URL’nizi IP adresinizle ilişkilendirmek için kaydetme işleminden geçeceksiniz. Bunu yapmak, sitenizin sahibi olmanızı ve alan adınıza erişebilen tek site olmasını sağlar. Gerçek alan adı kayıt şirketi, .com, .net, .us vb. Gibi uzantı da dahil olmak üzere alan adlarını kaydetmek için erişim ve akreditasyona sahip bir varlıktır..

DNS

Alan adı sistemi – İnternet alan adlarını ve ana bilgisayar adlarını IP adreslerine çevirir.

ICANN

ICANN, Internet, Atanan Adlar ve Sayılar Şirketi’nin kısaltmasıdır. Bu kuruluş, dünya üzerindeki her bilgisayara atanan benzersiz tanımlayıcıları koordine eder, böylece her biri diğerleriyle iletişim kurabilir; bu koordinasyon internetin çalışmasını sağlar. Ayrıca, İnternet adlandırma kaynaklarının tahsisini ve DNS yönetimi ile ilgili belirli sorumlulukları yönetir..

Üst düzey alan adı (TLD)

İnternet, bazı alanları diğerlerinden daha yüksek önceliğe yerleştiren hiyerarşik bir alan adı sistemine sahiptir.

Web Sitesi Özellikleri

Blog

Blog, bir tür içerik yönetimidir. Bir veya daha fazla yazar giriş, fotoğraf ve diğer içerikleri yayınlayabilir.

CMS

CMS, İçerik Yönetim Sisteminin kısaltmasıdır. Ziyaretçinin gördüğü bitmiş görünümün profesyonel olması için içeriğin arka plan organizasyonuna izin verir. Ayrıca site sahibinin genel bir görünüm oluşturmasına ve bu genel tasarıma yeni içerik eklemesine izin verir..

Kontrol Paneli

Çoğu web hosting şirketleri web sitenizin hosting paketi için bir kontrol paneli sağlar. Bu, hosting paketinizin arka ucunu kontrol edebileceğiniz konumdur. Bu panelden alanları park edebilir, e-posta adresi ekleyebilir, dosya yükleyebilir ve WordPress gibi özellikleri yükleyebilirsiniz.

Özel IP adresi

Genel olarak, çoğu kuruluş standart bir IP adresiyle iyidir, ancak siteniz özellikle hassas / güvenli bilgilerle ilgileniyorsa veya dosyalara ve sitenize FTP yoluyla erişmeniz gerekiyorsa, özel bir IP adresine ihtiyacınız olabilir.

Hata Sayfaları

Kullanıcıya web sitesindeki bir sayfaya ulaşmada bir hata olduğunu bildiren bir uyarı sayfası. Bu uyarılar, 500 dahili sunucu hatası (genellikle bir veritabanıyla ilgili bir sorun veya sunucu kapalı) veya 404 bulunamadı hatası (web sayfası adresi mevcut değil) gibi şeyleri içerebilir..

Fantastico

Müşterinin bir dizi komut dosyasına erişmesini ve WordPress gibi uygulamaları otomatik olarak yüklemesini sağlayan bir platform.

forum

Web sitenize bir topluluk özelliği eklemek istiyorsanız, büyük olasılıkla çevrimiçi bir bülten tahtası veya bir forum eklemek istersiniz. Çoğu web hosting şirketi, kontrol panelinizden bir forum oluşturmanıza izin verir. Daha sonra ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz.

FTP

FTP, Dosya Aktarım Protokolü anlamına gelir ve site sahiplerinin belirli bir protokol standardı aracılığıyla dosya yüklemelerine ve indirmelerine izin verir. Site sahiplerinin, istemcilerin sitenin tamamına erişim izni vermeden belirli bir klasöre dosya yükleyebilmeleri veya indirebilmeleri için geçici bir hesap oluşturmalarına izin verir.

Ziyaretçi defteri

Müşterilerinizin sitenize yorum ve girdi yazmanın bir yolunu olmasını istiyorsanız, ad, iletişim bilgileri ve düşüncelerini toplamak için portal görevi gören bir web sayfası eklemek istersiniz..

Canlı sohbet desteği

Talep üzerine İnternet üzerinden şirket müşteri hizmetlerine ulaşmanızı sağlayan bir müşteri hizmetleri özelliği. Çoğu zaman, bu hizmet yazılı sohbet yoluyla.

Para iade garantisi

Hosting şirketinden, hizmetlerinden memnun kalmazsanız, paranızı iade edeceği (ve hizmeti durdurma) garantisi.

MySQL

Sıklıkla şifrelenmiş bilgileri depolamak ve gerektiğinde almak için sitenize yükleyeceğiniz çeşitli uygulamalarla çalışan açık kaynaklı bir veritabanı.

Hizmet seviyesi sözleşmesi (SLA)

Hizmet süresi, teslimat planı, belirli kapsam vb. Gibi bir barındırma sağlayıcısı veya başka bir kuruluşla sözleşmenin şartlarını belirleyen yazılı bir anlaşma.

Site yedekleme

Sistem hatası veya siber saldırı durumunda verilerinizin güvenli ve korunmasını sağlamak için sitenizi yedekleme işlemi. Tümü değil, bazı barındırma şirketleri barındırma hükümlerinin bir parçası olarak yedekleme hizmetleri içerir.

SFTP

SFTP, SSH Dosya Aktarım Protokolü veya Güvenli Dosya Aktarım Protokolü anlamına gelir. Güvenli bir kabuk protokolü kullanarak tek bağlantı üzerinden veri aktarımına izin veren bir ağ protokolüdür.

SSH

Güvenli Kabuk olarak da adlandırılan SSH, dosyaları bir web sitesine ve web sitesinden aktarmanın başka bir yoludur. Bazı paylaşılan barındırma planları, bazı güvenlik riskleri sunabileceği için SSH protokolünü kullanmanıza izin vermez.

Deneme süresi

Bazı barındırma şirketleri, hizmetlerini daha iyi anlamanıza izin veren ücretsiz bir deneme sağlar. Bununla birlikte, barındırma genellikle kurulum ve yapılandırma gerektirir; bu nedenle, denemeyi takiben hizmete bağlı kalmamayı seçerseniz sitenizi taşımak sitenin kesintiye veya diğer büyüyen ağrılara neden olabilir..

E-posta

Kendi sayfalarınızı tasarlamayı ve sunucunuzda özel bir e-posta oluşturmayı planlıyorsanız, şu terimleri incelemek istersiniz:

Otomatik yanıtlayıcı

Belirli bir e-posta adresine dayalı otomatik e-posta yanıtları. Tatilde olduğunuz kişilere haber verin veya potansiyel müşterilere ürününüzü satın almalarını teşvik etmek için ücretsiz bir kitap veya mesaj gönderin.

Tümünü yakala

Alan adınız için, hesaplarınıza gönderilen tüm e-postaları toplayacak ana e-posta adresi.

MX kaydı

MX kaydı (posta değiştirici kaydı), belirli bir alan için e-posta mesajlarından sorumlu olan ve alınacak posta sunucusunu belirtir. Bu kaynak kaydı DNS sisteminde bulunur

IMAP

IMAP, Internet İleti Erişim Protokolü anlamına gelir. IMAP, Outlook gibi bir yazılım aracılığıyla e-posta almanıza olanak tanır ancak şimdilik bir kopyasını sunucuda bırakmanıza olanak tanır.

Mail listesi

Bir kerede tüm listeye haber ve bilgi gönderebilmeniz için bir e-posta listesi.

Pop

Bu e-posta protokolü, Gmail gibi bir dış kaynak aracılığıyla sunucunuzdan e-posta almanın bir yoludur.

SMTP

Web barındırıcınız olduğunuz postaları göndermenizi sağlayan başka bir e-posta protokolü.

İstenmeyen e

Toplu e-postalar istenmeden gönderilir. Genellikle bunlar alıcıya bir şeyler satmaya çalışır. Spam’den en saygın ana bilgisayarlar ve başkalarına spam göndermeye katılırsanız barındırma planınızı kaybedebilirsiniz.

Web Posta

E-postanıza doğrudan erişmek istiyorsanız, üçüncü taraf bir yazılım kullanmak zorunda kalmadan görüntülemek için kontrol panelinizden giriş yapabilirsiniz..

Web uygulamaları

b2evolution

CMS’nin (içerik yönetim sistemleri), blogların, galerilerin, e-posta ve pazarlama araçlarının ve forumların çeşitli popüler bileşenlerini ve özelliklerini tek bir açık kaynak programına entegre eden bir içerik ve topluluk yönetim sistemi.

Drupal

PHP tabanlı ücretsiz bir çevrimiçi açık kaynaklı içerik yönetimi çerçeve sistemi. Genellikle özelleştirmek için bir programcı gerektirir, ancak içeriği pazarlamacılar ve web sitesi içeriğini güncelleyebilecek ancak HTML veya programlama dillerini bilmeyen diğerleri için düzenlenebilir hale getirir. Resmi Web Sitesi – Drupal.org.

Joomla

Web içeriği oluşturmak ve yayınlamak için ücretsiz bir açık kaynak içerik yönetimi çerçeve sistemi. Resmi Web Sitesi – Joomla.org.

osCommerce

MySQL veya PHP çalıştıran herhangi bir web sunucusuna kurulabilen bir e-ticaret ve mağaza yönetimi yazılım programı. Bu yazılım GNU Genel Kamu Lisansı altında ücretsiz olarak mevcuttur.

Web Sitesi Oluşturucu

Kullanıcıların manuel kod düzenlemeden web siteleri oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanıyan web uygulamaları. İşte size önerdiğimiz en iyi web sitesi oluşturucuları.

WordPress

Bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanan ve PHP ve MySQL tabanlı ücretsiz bir blog aracı. Kullanıcıların sitelerini özelleştirebilmeleri ve çeşitli eklenti programları ve yardımcı programları çalıştırabilmeleri için sayısız eklenti bulunmaktadır. Resmi web sitesi – WordPress.org.

Zen Sepeti

MySQL veritabanı ve HTML bileşenleri kullanan PHP tabanlı bir çevrimiçi mağaza yönetim sistemi. Daha önce OSCommerce ile birleştirilen Zen Cart, 2003 yılında bölünmüş ve OSCommerce gibi, GNU Genel Kamu Lisansı altında ücretsiz olarak kullanılabilir.

HTTP Durum Kodu

HTTP durum kodları, web sunucusundan veya uygulamadan HTTP isteklerine verilen yanıtlardır. Bu kodlar üç basamaklıdır ve beş farklı sınıfta kategorize edilmiştir: 1XX (bilgi amaçlı), 2XX (başarı), 3xx (yönlendirme), 4xx (istemci hatası) ve 5xx (sunucu hatası). Aşağıda bazı yaygın görülen HTTP kodları verilmiştir; HTTP durum kodunun tam listesi için ietf.org adresini ziyaret edin.

100 Devam

Ara yanıt. Müşteriye isteğin ilk bölümünün alındığını bildirmek için.

200 TAMAM

İstek başarılı oldu. Yanıtla döndürülen bilgiler istek yöntemine (GET, HEAD, POST ve TRACE) bağlıdır..

201 Oluşturuldu

Yeni bir kaynak yaratıldığında istek başarılı oldu.

204 İçerik Yok

İstek başarılı oldu ancak sunucu herhangi bir içerik döndürmüyor.

301 Kalıcı Olarak Taşındı

İstek yeni, kalıcı konuma (URI) yönlendiriliyor.

302 Geçici Olarak Taşındı

İstek yeni, geçici bir konuma (URI) yönlendiriliyor.

304 Değiştirilmedi

Son istekten bu yana kaynak değiştirilmedi.

400 Hatalı İstek

Hatalı oluşturulmuş sözdizimi nedeniyle istek anlaşılmadı.

401 Yetkisiz

İstek için kullanıcı kimlik doğrulaması gerekiyor.

403 yasak

İstek anlaşıldı ancak sunucu tarafından reddedildi.

404 Dosya Bulunamadı

İstek için eşleşen kaynak bulunamadı.

405 Yönteme İzin Verilmiyor

İstek yöntemi desteklenmiyor.

409 Çatışma 

Çakışma nedeniyle istek işlenemedi.

418 Ben Bir Çaydanlık

IETF April Fools’un şakalarından biri. 1998’de tanımlanan kod; bugüne kadar uygulanmadı.

500 Dahili Sunucu Hatası

Genel hata mesajı. Sunucu beklenmedik bir hatayla karşılaştı.

502 sunucu hatası

Akış yukarı sunucudan geçersiz yanıt.

503 Hizmet Kullanılamıyor

Sunucu geçici sorun nedeniyle isteği işleyemiyor.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map