Zvedavý prípad úplne zadarmo doménové meno

Ku koncu roka 2018 bolo zaregistrovaných viac ako 348 miliónov doménových mien. V skutočnosti existuje taký veľký dopyt, že internetová spoločnosť pre pridelené mená a čísla (ICANN) umožňovala registráciu nových domén najvyššej úrovne.


Pri registrácii tak veľkého počtu doménových mien by ste si mysleli, že doménové mená teraz pravdepodobne stoja majetok (av niektorých prípadoch môžete mať pravdu).

Koniec koncov, ceny komodít zvyčajne nasledujú dopyt, správne?

V prípade doménových mien to tak v skutočnosti nie je. Názvy domén sa spravidla pohybujú okolo 10 až 12 dolárov v závislosti od toho, kde ste ich kúpili. Videl som dokonca aj niektoré obdobia predaja, v ktorých môžete získať názov domény už za 0,99 dolárov.

Názvy domén, ktoré sú lacné na registráciu, sa často dodávajú s úlovkom – poplatky za obnovenie sú často oveľa vyššie ako poplatky, za ktoré ste ich kúpili. Zoberme si napríklad prípad 1&1 Ionos, ktoré vám umožňujú zaregistrovať doménu .info za 1 USD, ale za ďalšie obnovenie si účtuje 20 USD.

Kam platia poplatky za registráciu domén?

Ceny domén sa líšia v závislosti od toho, čo presne sa týka TLD. Suma, ktorú zaplatíte, je v zásade rozdelená medzi tri hlavné orgány –

 1. Register doménových mien,
 2. Registrátor domény a
 3. ICANN

Register doménových mien

Register doménových mien je orgán, ktorý má ICANN oprávnenie dohliadať na príslušný TLD.

Napríklad, Verisign je zodpovedný za dohľad nad doménami .com, zatiaľ čo Neustar dohliada nad .biz, .us a niekoľkými ďalšími TLD. Z poplatkov, ktoré platíte za svoje doménové meno, sa do registra dostane okolo 8 dolárov.

Registrátor domény

Registre doménových mien priamo nepredávajú doménové mená, ale umožňujú spoločnostiam nazývaným registrátori tieto záležitosti riešiť. Napríklad v prípade TLD .com, hoci Verisign je register, skutočné doménové meno by ste si kúpili od registrátora, napríklad NameCheap. Registrátori dostanú všetky zvyšné peniaze nad základný poplatok zaplatené do registra doménových mien.

ICANN

Nakoniec prichádzame do spoločnosti Internet Corporation pre pridelené mená a čísla (ICANN), ktorá je najlepším psom v odbore doménových mien. Pretože ICANN je nezisková organizácia, účtuje sa za predaj každého názvu domény, ktorý spadá pod jej správu, účtovať iba nominálny poplatok 18 centov (ročne)..

Registrátori niekedy tiež povoľujú transakcie prostredníctvom tretích strán, ktoré im pomáhajú predávať doménové mená. Tieto tretie strany sú predajcami a často si tiež zoberú svoje transakcie.

100% doménové meno zadarmo – naozaj?

Vzhľadom na pomerne solídne štruktúrovanie poplatkov a organizáciu doménových mien by vás zaujímalo, či je ešte stále možné získať doménové meno zadarmo. Odpoveď na to je výrazná…

ÁNO.

Pamätáte si, kde som spomenul, že spoločnosť ICANN dostáva za správu domén poplatok za správu? ICANN nie je jediným orgánom, ktorý dohliada na názvy domén.

ICANN bola založená v roku 1998, ale existujú TLD, ktoré predchádzajú jej existencii alebo sú mimo jej jurisdikcie. Z nich je najdôležitejšie uviesť TLD s kódom krajiny (ccTLD) jednoducho z dôvodu otázky suverenity..

Spôsob spravovania týchto TLD závisí od krajiny. Napríklad vo Veľkej Británii je na doménu .uk ccTLD dohliadaná spoločnosť Nominet UK, zatiaľ čo malý ostrov Tokelau (populácia sotva 1 500 obyvateľov) má spoločnosť Freenom ako správcu domén .tk..

Umiestnenie TokelauTu sa nachádza Tokelau (zobrazenie na mape Google).

Ako získať bezplatnú doménu?

Existujú dva hlavné spôsoby, ako získať bezplatné doménové meno, a to buď prostredníctvom spoločnosti Freenom alebo poskytovateľa webhostingu, ktorý ponúka bezplatné doménové meno s nákupom konkrétnych balíkov webhostingu, ktoré predávajú..

1. Freenom

Snímka obrazovky s možnosťami bezplatného názvu domény na stránke Freenom.Bezplatnú doménu .tk, .ml, .ga alebo .cf si môžete bezplatne zaregistrovať na serveri Freenom.

Freenom je operátorom registra, ktorý zodpovedá za .tk ccTLD. Tieto ccTLD sa rozdávajú zadarmo, s výnimkou niektorých prémiových prípadov. Prémiové prípady zvyčajne zahŕňajú názvy ochranných známok, napríklad coca-cola.tk, ktoré stoja okolo 1800 dolárov.

Z dôvodu liberálneho prezradenia krajiny s príponou .tk pre rozšírenie ccTLD sa stali široko zaregistrovanými a v súčasnosti je po .com, .net, .de a .cn piatym najviac zaregistrovaným TLD na svete.

Stránka Freenom sa veľmi ľahko používa a je zostavená predovšetkým okolo vyhľadávacieho nástroja doménových mien. Jeho jedinou ďalšou zjavnou službou je verejný systém DNS (podobný tým, ktoré prevádzkujú Google alebo Cloudflare). Môžete vyhľadať požadované doménové meno a systém Freenom zobrazí zoznam toho, čo je k dispozícii (alebo nie) a za akú cenu.

Pri bežnom vyhľadávaní som zistil, že moje meno nebolo k dispozícii v doméne .tk, ale boli tam aj ďalšie ccTLD, na ktorých bolo dostupné (pozri obrázok vyššie). Ak hľadáte alternatívne miesto z dôvodu kupoly, je tu tiež Dot TK, ktorá je dcérskou spoločnosťou spoločnosti Freenom..

Aký je úlovok?

V tomto prípade by som povedal, že úlovok v skutočnosti nie je úlovok, pretože na používanie svojho bezplatného názvu domény potrebujete aj tak webhosting. Hostinger je renomovaná spoločnosť s vynikajúcimi výsledkami a ich webhostingové ponuky sú za primeranú cenu.

často kladené otázky

Ako získam bezplatné doménové meno?

Existujú niektoré názvy domén, ktoré sa môžu bezplatne zaregistrovať, napríklad .tk a .cf. Tieto názvy domén však obsahujú niektoré nezvyčajné podmienky a podmienky, takže pri podávaní žiadosti si pozorne prečítajte podrobnú tlač.

Názov domény môžete získať zadarmo .

Kde môžem získať bezplatné doménové meno a hosting?

Zadarmo doménové meno, ako napríklad .tk, môžete skombinovať s webhostingom zadarmo ako 000Webhost. Niektorí poskytovatelia bezplatného webhostingu však ponúkajú aj používanie subdomény, z ktorej môžete ťažiť.

Ako môžem natrvalo kúpiť doménové meno?

Právo na doménové meno sa pravidelne prenajíma. Pri registrácii na jeden si môžete zvoliť platbu vopred na niekoľko rokov. Ak chcete zachovať doménové meno navždy, vyberte automatické obnovenie doménového mena a poplatok zaň sa automaticky odpočíta v každom platobnom intervale.

Tu je podrobný návod na kúpu názvu domény.

Vlastní GoDaddy moje doménové meno?

Názvy domén sú legálne vlastníctvom osoby alebo spoločnosti, ktorá ich registruje. Aj keď je GoDaddy obľúbeným miestom na registráciu doménových mien, existujú ďalšie alternatívy k GoDaddy, ktoré môžete (a mali by) preskúmať.

Nezabúdajte však, že názov domény sa líši od webhostingu, aj keď sú pre váš web nevyhnutné.

Koľko stoja názvy domén?

Náklady na názov domény sa môžu výrazne líšiť v závislosti od rozšírenia (napr. Com, net, info) a dokonca aj vtedy, keď a kde ich zaregistrujete. 1&1 Ionos napríklad často propaguje názvy domén, kde môžete získať doménu .com už za 1 $ ročne.

Záver: Shady Freebie alebo Good Package Deal?

Z dôvodu ľahkej dostupnosti a bezplatnej povahy domén .tk sa stali synonymom stránok s nízkou reputáciou. Už v roku 2007 gigant Internet Security McAfee zistil, že ohromujúcich 10% všetkých domén .tk obsahovalo škodlivý softvér. Odvtedy sa však objavujú ďalšie ccTLD, ktoré majú ešte horšiu povesť, napríklad .cm, .cn a .ws. Bohužiaľ, reputácia .tk ccTLD sa nikdy naozaj nezískala.

Ak je doména .tk zaregistrovaná na serveri Freenom, pozeráte sa na nulové poplatky, musíte však vziať do úvahy reputáciu, ktorej môže váš web čeliť. Musíte tiež vziať do úvahy, že ak si neplníte podmienky poskytovania služby, registrátor môže kedykoľvek vziať späť vaše doménové meno..

Na druhej strane, nákup dobrého webhostingového balíka od spoločnosti Hostinger môže zahŕňať určité náklady na dohodu o hostovaní – ale napriek tomu potrebujete webhosting, však? Navyše máte tiež na výber oveľa lepšie rozšírenie rozšírení názvov domén.

Ten, ktorý sa vám nedotkne okolo krku ako mŕtvy albatros!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map